لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

واکنش مایک پمپئو به رای دادگاه ترور رفیق حریری: ‌حزب الله به جای مردم لبنان، به فکر منافع خود و جمهوری اسلامی ایران است


Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)
Secretary of State Mike Pompeo, speaks during a news conference at the State Department, Wednesday, July 1, 2020, in Washington. (AP Photo/Manuel Balce Ceneta, Pool)

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به رای دادگاه ویژه برای پرونده ترور نخست وزیر پیشین لبنان، گفت که حزب الله بیشتر از مردم لبنان، به فکر منابع خود و حامی این گروه یعنی جمهوری اسلامی ایران است.

آقای پمپئو در بیانیه‌ای که غروب سه‌شنبه ۲۸ مرداد منتشر کرد،‌ گفت: «ایالات متحده از صدور رای دادگاه ویژه برای لبنان مبنی بر گناهکار بودن سلیم عیاش، عامل حزب‌الله لبنان، به خاطر نقش او در ترور رفیق حریری، نخست وزیر پیشین لبنان، در تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۰۵، استقبال می‌کند. این اقدام تروریستی جان ۲۱ قربانی دیگر را گرفت و به زخمی شدن ۲۲۶ تن دیگر انجامید. اگرچه عیاش همچنان متواری است، اما حکم این دادگاه بر اهمیت اجرای عدالت و پایان دادن به مصونیت از مجازات تاکید دارد و این برای تضمین امنیت، ثبات، و حاکمیت ملی لبنان امری بسیار مهم است.»

وی افزود: «عوامل حزب‌الله سرخود عمل نمی‌کنند. محکومیت عیاش به تایید آن چه که جهان به شکل فزاینده‌ای به آن پی می‌برد، کمک می‌کند - [و آن این است] که حزب‌الله و اعضای آن، بر خلاف آن چه که ادعا می‌کنند، مدافعان لبنان نیستند؛ بلکه به منزله یک سازمان تروریستی هستند که نسبت به پیشبرد دستور کار بدخواهانه فرقه‌گرایانه ایران متعهد هستند. حملات تروریستی حزب‌الله در سراسر جهان – از بیروت در سال ۱۹۸۳، تا بوئنوس آیرس در سال ۱۹۹۴، و بلغارستان در سال ۲۰۱۲ – به کشته شدن توجیه‌ناپذیر صدها نفر و مصیبت چندین هزار تن دیگر منجر شده است. در حالی که مردم لبنان از بحران کمرشکن اقتصادی رنج می‌برند، سوءاستفاده حزب‌الله از سیستم مالی لبنان، تضعیف نهادهای لبنان توسط آن گروه، و اقدامات تحریک‌آمیز و خطرناک آن، مردم لبنان را تهدید کرده و رفاه مالی و بهبودی بالقوه لبنان را به خطر می‌اندازد.»

آقای پمپئو در پایان این بیانیه گفت:‌‌ «همان گونه که پیشتر بارها گفته‌ام، فعالیت‌های تروریستی و غیرقانونی حزب‌الله در لبنان و در سراسر جهان نشان می‌دهد که آن گروه بیش از آن که در اندیشه بهترین‌ها برای لبنان و مردم لبنان باشد، به فکر منافع خود و نیز منافع حامی خود، یعنی ایران، است.»

دادگاه ویژه لبنان مستقر در لاهه، واقع در هلند که با حمایت سازمان ملل برگزار شد، روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد یک عضو ارشد گروه شبه نظامی شیعه حزب الله لبنان را در پرونده ترور رفیق حریری مجرم شناخته شد.

آقای حریری نخست وزیر سابق لبنان در بهمن ۱۳۸۴ در انفجاری کشته شد.

قاضی دیوید ری، که ریاست دادگاه ویژه لبنان مستقر در لاهه را بر عهده دارد، گفت: «این دادگاه آقای عیاش را بدون تردید و به طور قطعی به عنوان یکی از عاملان ترور رفیق حریری مجرم می‌شناسد.»

سلیم عیاش که به طور غیابی مجرم شناخته شد، رهبر عملیات کشتن حریری با یک ماشین بزرگ بمب‌گذاری شده در بیروت بود. دادگاه اما نتوانست برای محکوم کردن ۳ همدست دیگر حزب الله شواهد کافی به دست آورد.

سعد حریری، فرزند رفیق حریری که او نیز پس از مرگ پدرش مدتی نخست وزیر لبنان بود، بیرون دادگاه گفت: «دادگاه رای داده است، و به نام خانواده نخست وزیر فقید رفیق حریری و از جانب خانواده دیگر شهدا و قربانیان، رای دادگاه را می پذیریم.»

XS
SM
MD
LG