لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

آمریکا از حکومت ملک عبدالله در اردن حمایت می‌کند


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

پس از انتشار اخباری مبنی بر اقدام برای کودتا در اردن، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بر حمایت از حکومت ملک عبدالله در این کشور تاکید کرد.

اردن یکی از متحدین محلی آمریکا در ائتلاف بین المللی علیه داعش است و ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت که واشنگتن با مقام های امان در تماس است و از حکومت تحت رهبری ملک عبدالله در اردن هاشمی کاملاً حمایت می کند.

به دنبال انتشار ویدئوئی از حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن، ارتش آن کشور در بیانیه ای از او خواست از اقدامات برهم زننده ثبات و امنیت اردن هاشمی خودداری کند.

«حمزه بن حسین» ۴۰ سال دارد و برادر ناتنی ملک عبدالله دوم پادشاه اردن است. او ۱۶ سال پیش از ولیعدی اردن برکنار شد. او روز شنبه با انتشار ویدئویی ضمن رد هر اتهامی اعلام کرد که در قصرمحل اقامت خود زندانی شده و حق تماس با دیگران عملاً از او سلب شده است.

ولیعهد سابق اردن در این ویدئو می‌گوید: «توطئه ای در کار نیست، بلکه اعتبار، کرامت انسانی و حقوق بشر مطرح است. نهاد های امنیتی بصورت دستگاه‌های محدود کننده آزادی و ابزار برقراری استبداد در کشور درآمده‌اند. هر صدای مخالفی در نطفه خفه می شود و وضعیت به صورتی است که افراد از ترس بازداشت و آزار و اذیت نمی توانند عقاید خود را اظهار کنند. تلاش این دستگاه ها سرپوش گذاشتن بر معایب حکومت ضعیف و ناکارآمد ماست. اما من مسئول فساد و بی کفایتی حکومت نیستم و تاکید می کنم که در هیچ توطئه ای شرکت نکرده‌ام.»

بنا به گزارش ها حمزه بن حسین و ۲۰ تن از اعضای خاندان سلطنتی و مقام های اردن به اتهام اقدام برای کودتا بازداشت شده‌اند.

اما ارتش اردن ضمن تکذیب بازداشت یا حبس خانگی ولیعهد سابق می گوید، برخی از اقدامات به ثبات و امنیت کشور لطمه زده و شماری از مقام های سابق و اعضای خاندان سلطنتی بازداشت شده‌اند؛ اما به شاهزاده حمزه بن حسین تنها اخطار داده شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «باسم عوض الله» وزیر اقتصاد سابق و یکی از با نفوذ ترین دولتمردان اردن و «شریف حسن بن زید» از اعضای خاندان سلطنتی از جمله افراد بازداشت شده هستند.

هنوز دلیل اصلی حصر شاهزاده حمزه و بازداشت های اخیر معلوم نیست، اما گفته می شود با برخی از دیدارهای ولیعهد سابق با روسای قبائل اردن بی ارتباط نبوده است.

قدرت های عرب منطقه از جمله عربستان سعودی، مصر، بحرین، امارات و عمان از حکومت اردن و شخص ملک عبدالله حمایت کرده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز ضمن حمایت از اقدامات ملک عبدالله دوم در برقراری ثبات و امنیت در اردن، با دخالت سایر کشورها در مسائل داخلی اردن هاشمی مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG