لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۶

وزیر انرژی اسرائيل، زمان گریز هسته‌ای ایران را شش ماه می‌داند؛ طولانی‌تر از ارزیابی وزیر خارجه آمریکا


یووال اشتاینیتز - آرشیو
یووال اشتاینیتز - آرشیو

وزیر انرژی اسرائيل زمان گریز هسته‌ای ایران را حدود شش ماه برآورد کرده است.

به گزارش رویترز،‌ یووال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائيل، روز سه شنبه ۱۴ بهمن گفت حدود شش ماه طول می‌کشد که ایران مواد کافی برای ساخت یک بمب هسته‌ای در اختیار داشته باشد.

این در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی که متن آن روز دوشنبه ۱۳ بهمن منتشر شد، هشدار داد که ایران تنها چند ماه دیگر تا زمانی که بتواند مواد کافی برای ساخت یک بمب هسته‌ای تولید کند، فاصله دارد. وی افزود که اگر ایران همچنان به نقض کردن محدودیت‌های توافق هسته‌ای ادامه دهد، ممکن است فقط چند هفته دیگر به آن نقطه برسد.

اسرائيل نگران قصد دولت آمریکا برای بازگشت به توافق هسته ای برجام است و از قبل مخالف این توافق بوده است. واشنگتن استدلال می کند که خروج دولت ترامپ از توافق هسته ای با ایران، منجر به این شد که ایران محدودیت ها بر فعالیت های هسته ای را کنار بگذارد و عملا خروج از برجام نتیجه معکوس داد.

به گزارش رویترز،‌ وزیر انرژی اسرائيل، یووال اشتاینیتز، در مصاحبه ای رادیویی گفته است که دولت ترامپ به پروژه هسته‌ای ایران «آسیب جدی» وارد کرد. وی افزود که از نظر غنی‌سازی، اگر ایران همه کارهای لازم را انجام دهد، حدود شش ماه و در ارتباط با سلاح هسته‌ای یک تا دو سال زمان نیاز دارد.

بلینکن، یک روز پیش از آنکه وزیر خارجه آمریکا شود با استفاده از آنچه اطلاعات گزارش های علنی خواند، گفت زمان گریز هسته ای ایران از فراتر از یک سالی که تحت برجام قرار داشت به حدود سه تا چهار ماه کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG