لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

مجلس نمایندگان آمریکا طرح مجازات بانک‌های مرتبط با مقامات چینی مجری قانون امنیتی جدید در هنگ‌کنگ را تصویب کرد


US Capitol, Washington DC, photo
US Capitol, Washington DC, photo

مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۱ تیر ماه طرحی را به تصویب رساند که بر اساس آن بانک‌ها در صورت تجارت با آن دسته از مقامات کشور چین که قانون جدید امنیت ملی هنگ‌ کنگ را اجرا می‌کنند، جریمه خواهند شد.

به گزارش رویترز، این لایحه که با اکثریت آرا به تصویب رسید، نشان‌دهنده نگرانی‌های واشنگتن درباره اجرای قانون جدید امنیت ملی توسط چین است؛ قانونی که اجرای آن به منزله پایان خودمختاری هنگ‌کنگ محسوب می‌شود.

بنابر این گزارش نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پیش از این در نشست استماع کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، با «بی‌رحمانه» خواندن این قانون گفت که هدف آن از بین بردن آزادی‌های وعده داده شده به مردم هنگ کنگ است.

خانم پلوسی همچنین گفت که چین با قانون جدید امنیتی مرگ نظام «یک کشور، دو سیستم» را رقم زده است.

پیش از این آمریکا اقدام چین در تصوب قوانین امنیت ملی جدید برای هنگ کنگ را محکوم کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته بود که «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

منتقدان می‌گویند که این قانون امنیتی جدید استقلال قضایی منطقه نیمه‌خودمختار هنگ‌کنگ را تضعیف می‌کند و به چین قدرت بی‌سابقه‌ای برای کنترل این دولت‌شهر می‌دهد.

XS
SM
MD
LG