لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۴

ژنرال آمریکایی: طالبان هنوز شرایط لازم برای خروج آمریکا از افغانستان را محقق نکرده است


ژنرال فرنک مکنزی، فرمانده نیروهای ایالات متحده در خاورمیانه، در حال بازدید از یک پاسگاه نظامی. ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰
ژنرال فرنک مکنزی، فرمانده نیروهای ایالات متحده در خاورمیانه، در حال بازدید از یک پاسگاه نظامی. ۲۵ ژانویه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ فرمانده نیروهای ایالات متحده در خاورمیانه می گوید طالبان هنوز شرایط مقرر برای خروج کامل نیروهای آمریکا از افغانستان در ماه مه آینده را، آن طور که در توافق آمریکا و طالبان در ماه فوریه تعیین شده، فراهم نکرده است.

ژنرال فرنک مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، روز چهارشنبه گفت که روند کاهش اولیه نیروهای آمریکا و رساندن آن به ۸۶۰۰ نفر تا ماه ژوئیه، جلوتر از برنامه جریان دارد. یک مقام آمریکایی دیگر می‌گوید که سطح نیروها که در ماه فوریه حدود ۱۲ هزار نفر بود، اکنون به زیر ۹ هزار نفر رسیده است.

ژنرال مکنزی، که در یک سخنرانی ویدیویی به میزبانی «انستیتو خاورمیانه» در واشنگتن از مقر آن نیروها در فلوریدا سخن می‌گفت، تاکید کرد که کاهش تعداد نیروها به صفر تا ماه مه آینده بستگی به شرایط دارد: «آیا می‌توانیم اطمینان داشته باشیم که حملات به ما از سر گرفته نخواهد شد؟ و در حال حاضر... صراحتا اگر نظر من را بخواهند، آن شرایط هنوز به طور کامل محقق نشده است.»

پرزیدنت دونالد ترامپ به دنبال عمل به وعده دیرینش مبنی بر خروج سریع نیروها از افغانستان است. رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته است که نیروهای آمریکا نقش پلیس را در افغانستان ایفا می‌کنند و لازم است پس از نزدیک به دو دهه جنگ، آن کشور را ترک کنند.

چهار عضو کمیته اطلاعات سنای ایالات متحده، از جمله سناتور دموکرات مارک وارنر در نامه ای به جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی، خواهان گزارشی روزآمد درباره برنامه‌ریزی اطلاعاتی برای افغانستان شده و نسبت به عواقب یک خروج زودهنگام هشدار داده‌اند.

فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده با اشاره به حضور داعش و القاعده در افغانستان گفت: «طالبان برای ایالات متحده تهدید نیست. طالبان هرگز تهدیدی نبوده است. گروه‌هایی که طالبان به آن‌ها اجازه حضور در افغانستان داده است ما را تهدید کرده‌اند. به باور ما طالبان در واقع دوست داعش نیست و علیه آن‌ها عمل می‌کند. [اما] برای من چندان آشکار نیست که آن‌ها علیه القاعده هم چنین خواهند کرد.»

ژنرال مکنزی افزود: «در حالی که ما راه پیش رو را ارزیابی می کنیم» دولت ترامپ درگیر «دیالوگی بسیار جدی» در داخل، با ناتو و شرکای خود در ائتلاف است.

XS
SM
MD
LG