لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۸

نماینده ایالات متحده خواهان از سرگیری به موقع مذاکرات صلح بین افغان‌ها شده است


زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح افغانستان، طی گفتگوهای بین دولت افغانستان و شورشیان طالبان در دوحه در قطر. آرشیو، ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰
زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح افغانستان، طی گفتگوهای بین دولت افغانستان و شورشیان طالبان در دوحه در قطر. آرشیو، ۱۲ سپتامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در مذاکرات صلح افغانستان، از طالبان و نمایندگان دولت افغانستان خواسته است به سرعت مذاکرات صلح را از سر بگیرند. دو طرف با توقفی سه هفته ای در مذاکرات که از روز دوشنبه آغاز می شود، موافقت کرده اند.

طرفین متخاصم در افغانستان از ماه سپتامبر، در دوحه در قطر، درگیر مذاکرات مستقیم با میانجیگری ایالات متحده بوده اند و پیش از بازگشت به میز مذاکرات پنجم ژانویه به یکدیگر برای مشورت های درون گروهی فرصت داده اند. گروه های مذاکره کننده تائید کردند «فهرست مقدماتی دستور کار» مذاکرات دور بعد را مبادله کرده اند.

خلیلزاد دوشنبه در یک رشته توییت گفت: «جنگ به شکل غم انگیزی ادامه دارد. نیاز به یک مصالحه سیاسی، کاهش خشونت و یک آتش بس کماکان فوریت دارد. با توجه به اهمیت مساله، لازم است در از سر گیری مذاکرات هیچ تاخیری صورت نگیرد و همان طور که موافقت شده است در ۵ ژانویه از سر گرفته شود.»

مذاکرات بین افغان ها نتیجه توافق تاریخی دولت ترامپ با طالبان در ماه فوریه بر سر کاهش نیروهای آمریکا در افغانستان است.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، دوشنبه از دعوت مشاوران خود برای برگزاری دور بعدی مذاکرات به جای دوحه در افغانستان حمایت کرد.

طالبان قویا مخالف این پیشنهاد است زیرا از نظر آن ها دولت افغانستان نهادی مشروع نیست.

خلیلزاد همچنین دوشنبه در پاکستان با فرمانده ارشد نظامی آن کشور ملاقات کرد. ارتش پاکستان پس از این دیدار در بیانیه ای گفت دو طرف درباره امنیت منطقه و روند آشتی افغانستان صحبت کردند.

XS
SM
MD
LG