لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۶

معاون وزیرخارجه آمریکا در سفر به لیتوانی با رهبر مخالفان بلاروس دیدار کرد؛ تاکید بر نقش جامعه مدنی در تقویت دموکراسی و حقوق بشر


معاون وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه لیتوانی
معاون وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه لیتوانی

معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر به لیتوانی با مقامات آن کشور و همچنین با رهبر مخالفان بلاروس دیدار و درباره وضعیت بلاروس پس از انتخابات گفت و گو کرد.

بنا به اعلام سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، استیون بیگن روز دوشنبه در سفر به ویلنیوس، پایتخت بلاروس، با وزیر خارجه، وزیر دفاع، و دیگر مقامات آن کشور درباره وضعیت بلاروس، مقابله با تهدیدهای روسیه و جمهوری خلق چین، و ترویج دموکراسی و حقوق بشر گفت و گو کرد.

آقای بیگن در این گفت و گوها بار دیگر بر دوستی دیرینه آمریکا و لیتوانی و تعهد مشترک دو کشور بر حفظ منافع امنیتی، اقتصادی، و جهانی صحه گذاشت.

معاون وزیر خارجه آمریکا همچنین با سیتوانا تیخانوسکایا، نامزد انتخاباتی مخالفان در بلاروس که به لیتوانی پناهنده شده است، دیدار و درباره وضعیت بلاروس پس از انتخابات و این که جامعه مدنی چگونه موجب تقویت دموکراسی و حقوق بشر می شود، به بحث و گفت و گو پرداخت.

آقای بیگن در این دیدار بر تعهد آمریکا نسبت به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی بلاروس و حق مردم آن کشور در تعیین رهبران و انتخاب آینده خود، تاکید کرد.

روز یکشنبه ده‌ها هزار نفر در مینسک، پایتخت بلاروس، با برپایی تظاهرات، به دنبال نتایج مناقشه‌آمیز انتخابات، سرکوب‌های پس از انتخابات، و حضور سنگین نظامیان در شهر، خواهان استعفای آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری آن کشور، شدند.

طی دو هفته گذشته در تظاهرات اعتراضی در بلاروس حدود هفت هزار نفر بازداشت شدند. تظاهرات از زمانی آغاز شد که لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور، ادعا کرد در انتخابات نهم اوت ۸۰ درصد به او رای دادند. احزاب مخالف مدعی تقلب در نتایج انتخابات هستند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، پیشتر با اشاره به اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، بر خواست آمریکا مبنی بر برخورداری همه مردم جهان «از جمله مردم ایران، ‌روسیه، و چین» از فرصت و آزادی، تاکید کرده بود.

XS
SM
MD
LG