لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

وزیر خارجه آمریکا درباره حمله راکتی اربیل با نخست وزیر عراق گفت‌وگو کرد؛ صدور بیانیه کشورهای اروپایی


آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در مورد حمله راکتی به اربیل تلفنی گفت‌وگو کرده و در مورد راه‌های بررسی عوامل حمله و مسئول نگاه داشتن آن‌ها، گفت‌وگو کرد. همزمان وزرای خارجه چند کشورهای اروپایی و آمریکا یک بیانیه مشترک درباره این حمله صادر کردند.

طبق بیانیه‌ای که دفتر سخنگوی وزارت خارجه روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن منتشر کرده، وزیر خارجه آمریکا همچنین بر مسئولیت دولت عراق برای حفظ و حمایت از کارکنان آمریکایی و نیروهای ائتلافی که به دعوت دولت عراق برای نبرد با داعش آن‌جا هستند، تاکید کرد.

سه‌شنبه شب وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و بریتانیا در یک بیانیه مشترک، حمله روز دوشنبه در اربیل را محکوم کردند.

در این بیانیه ضمن ابراز همدردی با قربانیان و خانواده‌های آنها، تاکید شده است که کشورهای امضا کننده این بیانیه، از تحقیقات دولت عراق در مورد این حمله با هدف مسئول شناختن مسببان حمایت می کنند.

در این بیانیه آمده است: ما اتفاق نظر داریم که حملات به پرسنل نظامی آمریکا، ائتلاف [ضد داعش] و تاسیسات آن تحمل نخواهد شد.

در جریان حمله راکتی که شامگاه دوشنبه ۲۷ بهمن به نزدیکی فرودگاه اربیل انجام شد، یک غیرنظامی کشته و پنج غیرنظامی دیگر زخمی شدند. یک نیروی نظامی آمریکایی هم مجروح شده است.

پیشتر، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و جمعه عناد سعدون همتای عراقی او تلفنی در خصوص حمله دوشنبه شب به پایگاه نظامیان ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در اقلیم خودمختار کردستان عراق صحبت کرد و ضمن محکوم کردن این حمله، به مردم عراق تسلیت گفت.

XS
SM
MD
LG