لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

جو بایدن و آنگلا مرکل درباره ایران تلفنی گفت و گو کردند


 رهبران آلمان و آمریکا تلفنی روز دوشنبه گفت و گو کردند
رهبران آلمان و آمریکا تلفنی روز دوشنبه گفت و گو کردند

رئیس جمهوری ایالات متحده و صدر اعظم آلمان درباره چندین موضوع از جمله ایران، روز دوشنبه تلفنی گفت و گو کردند.

کاخ سفید دوشنبه شب ششم بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد، دو رهبر در این تماس تلفنی، توافق داشتند که تنها با همکاری نزدیک می‌توان بر همه‌گیری کرونا و دیگر چالش‌های جهانی غلبه کرد. آقای بایدن در این تماس گفته است مایل به احیای اتحاد با متحدان از طریق ناتو و اتحادیه اروپا است.

پیشتر خبرگزاری رویترز و همچنین بلومبرگ در دو گزارش جداگانه نوشتند در این تماس، دو رهبر درباره مسائل سیاست خارجی و به طور مشخص درباره ایران و افغانستان گفت و گو کردند.

جزئیات بیشتری از بحث این دو رهبر درباره ایران منتشر نشده است اما پیش از تماس رهبران آمریکا و آلمان، اسکای نیوز روز دوشنبه، به نقل از منابعی در پنتاگون مدعی شده بود که دولت بایدن به دنبال گفتگوی مستقیم با تهران از طریق میانجی‌های اروپایی است.

کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه به تازگی بر همکاری با آمریکا برای ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای تاکید کرده‌اند. روز دوشنبه همچنین، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان گفته بود، تنها در سایه همکاری کشورهای غربی، اهدافی مانند ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته‌ای امکان‌پذیر است. این اظهارنظر یک روز بعد از تاکید وزیر خارجه فرانسه درباره پیامدهای بالقوه دستیابی حکومت ایران به سلاح هسته‌ای مطرح شد.

دولت ترامپ در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی را فعال کرد. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، می‌گوید اگر ایران به اجرای دقیق توافق هسته‌ای بازگردد، آمریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

XS
SM
MD
LG