لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

آمریکا پرواز هواپیماهای اجاره‌ای خصوصی به کوبا را ممنوع کرد


یک هواپیمای اجاره ای آمریکایی در فرودگاه بین المللی حوزه مارتی در هاوانا در انتظار برخاستن از باند پرواز. ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۵
یک هواپیمای اجاره ای آمریکایی در فرودگاه بین المللی حوزه مارتی در هاوانا در انتظار برخاستن از باند پرواز. ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۵

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ وزارت حمل و نقل ایالات متحده در راستای اعمال فشار اقتصادی بیشتر بر دولت کوبا از روز پنج شنبه پرواز هواپیماهای اجاره‌ای (چارتر) خصوصی به کوبا را ممنوع کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، این تصمیم را در یک توئیت اعلام کرد: «امروز، از وزارت حمل و نقل خواستم پرواز هواپیماهای اجاره ای بین ایالات متحده و کوبا را به تعلیق درآورد. رژیم کاسترو از گردشگری و منابع مالی حاصل از مسافرت ها برای تامین آزارها و مداخلاتش در ونزوئلا استفاده می کند. نباید به دیکتاتورها اجازه داد از مزایای سفر آمریکایی ها بهره مند شوند.»

این دستور دولت آمریکا در روز تولد فیدل کاسترو، رهبر پیشین و کمونیست کوبا که سال‌ها نخست وزیر و رئیس جمهوری آن کشور بود، صادر شد. فیدل کاسترو در سال ۲۰۱۶ درگذشت.

این ممنوعیت از ۱۳ اکتبر شامل بیشتر پروازها می‌شود.

آمریکا سال گذشته هم اقدام مشابهی را علیه کوبا انجام داده بود. وزارت حمل و نقل آمریکا در ماه مه شمار پروازهای اجاره ای به کوبا را به ۳۶۰۰ مورد محدود کرد. ایالات متحده همچنین در اکتبر گذشته پروازهای معمول به کوبا، به غیر از پروازهای به مقصد هاوانا پایتخت کوبا، را به تعلیق درآورد.

پرزیدنت دونالد ترامپ در تمام طول دوره ریاست جمهوری‌اش فشار اقتصادی فزاینده ای بر کوبا وارد آورده است.

XS
SM
MD
LG