لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۸

اردوغان: مذاکرات با طالبان در مورد امنیت فرودگاه کابل آغاز شده است


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در حال سخنرانی در بخش اشغالی قبرس شمالی - ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در حال سخنرانی در بخش اشغالی قبرس شمالی - ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۱

رئیس جمهوری ترکیه روز سه شنبه در سخنانی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان گفت، کشورش با طالبان در مورد پیشنهاد ترکیه برای اداره و امنیت فرودگاه در کابل، پایتخت افغانستان، گفتگو خواهد کرد. همچنین روز سه شنبه هنگام سخنرانی اشرف غنی و تبریک عید قربان، سه راکت در نزدیکی ارگ، کاخ ریاست جمهوری افغانستان، فرود آمد. وزارت خارجه آمریکا این حمله را محکوم کرد.

آقای اردوغان که در مسجدی در بخش اشغالی قبرس شمالی به مناسبت حلول عید قربان سخنرانی می کرد با اشاره به اینکه دولتش بنا دارد با طالبان درباره آینده مدیریت و حفظ امنیت فرودگاه بین المللی کابل صحبت کند گفت که ممکن است ترکیه پاسخ متفاوتی از آنچه طالبان تاکنون داده، دریافت کند.

وی گفت: «طالبان در مورد پیشنهاد ما نارضایتی‌هایی دارد. ما درباره فرآیند اداره و حفظ امنیت با طالبان گفتگو می کنیم. همانگونه که طالبان با آمریکایی‌ها مذاکره کرده است. اما به نظر من طالبان با ما مذاکره راحت‌تر خواهند کرد. من این احتمال را می دهم که گفتگوهای ما با آنها بهتر پیش برود و به توافقی منجر شود؛ چرا که ترکیه تضاد اعتقاداتی با آنها ندارد.»

طالبان تاکنون به پیشنهاد ترکیه پاسخ مثبتی ندادند. این گروه خواستار خروج همه نیروهای خارجی از خاک افغانستان است و آنها را اشغالگر می‌نامد.

دولت ترکیه در مذاکراتی که با آمریکا و دیگر اعضای ناتو داشته خواستار کمک مالی این کشورها با ترکیه برای مدیریت فرودگاه کابل شده است.

روز سه شنبه سه راکت به نزدیکی کاخ ریاست جمهوری در کابل اصابت کرد.

در همین رابطه ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، این اقدام را محکوم کرد و افزود: «آمریکا خواستار شتاب دادن به گفتگوهای صلح بین افغان‌ها است و بهترین راه برای رسیدن به ثبات در افغانستان از طریق دیپلماسی میسر می‌شود.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، آوریل اعلام کرد که بنا دارد به حضور نظامی کشورش در افغانستان پس از بیست سال پایان دهد. او آخرین روز ماه اوت را پایان عملیات نظامی کشورش در افغانستان اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار ماه گذشته با اشرف غنی،‌ رئیس جمهوری افغانستان، و عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی، در واشنگتن گفت که خروج نظامیان آمریکایی از کشورشان به نشانه پایان حمایت واشنگتن از دولت کابل نیست.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG