لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

وزیر خارجه آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد


آنتونی بلینکن در حال گفتگو با اشرف غنی در کابل
آنتونی بلینکن در حال گفتگو با اشرف غنی در کابل

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا، روز پنجشنبه ۲۶ فروردین، در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا،‌ آقای بلینکن برای گفتگو در مورد تصمیم جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، مبنی بر بیرون بردن همه نظامیان آمریکایی از افغانستان و پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ آمریکا، به افغانستان سفر کرده است.

آنتونی بلینکن در دیدارهایی با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان، تاکید کرد که اگرچه آمریکا به زودی بیرون بردن نیروهای باقی‌مانده خود از آن کشور را آغاز خواهد کرد، اما کماکان نسبت به افغانستان متعهد خواهد ماند.

یک روز قبل از این، رئیس جمهوری آمریکا گفت ایالات متحده ۲۵۰۰ سرباز باقی مانده خود را از افغانستان تا ۲۰امین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر که منجر به تهاجم آمریکا به افغانستان شد، خارج می کند. در پی اعلام تصمیم جو بایدن، ناتو نیز فورا اعلام کرد که حدود هفت هزار نیروی غیرآمریکایی ناتو از افغانستان طی چند ماه خارج می شوند.

وزیر خارجه آمریکا کوشش دارد که به رهبری افغانستان اطمینان دهد که خروج آمریکا از آن کشور به معنی پایان همکاری های ایالات متحده و افغانستان نیست.

به گزارش آسوشیتدپرس، اشرف غنی، به بلینکن گفت که افغانستان به تصمیم آمریکا احترام می گذارد و اولویت های خود را تنظیم می کند. او گفت از فداکاری های نیروهای آمریکایی تشکر می کند.

XS
SM
MD
LG