لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

وزیر خارجه آمریکا آغاز مذاکرات صلح در افغانستان را یک «فرصت تاریخی» خواند


مایک پمپئو
مایک پمپئو

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۰ شهریور با صدور بیانیه‌ای از اعلام آغاز مذاکرات صلح افغانستان در روز شنبه استقبال کرد.

مایک پمپئو آغاز این مذاکرات را یک فرصت تاریخی برای افغانستان برای پایان دادن به چهار دهه جنگ و خونریزی در آن کشور خواند.

وی تاکید کرد این فرصت نباید هدر رود و گفت: ایثار و سرمایه‌گذاری آمریکا، شرکای ما، و مردم افغانستان، این برهه امید را ممکن کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده خاطر نشان کرد، همانطور که درخواست شده است، ایالات متحده برای پشتیبانی از این مذاکرات آمادگی دارد.

وی گفت: تنها از طریق روند سیاسی با مالکیت و رهبری افغان – که نظرات همه جوامع افغانستان، شامل زنان و اقوام و اقلیت‌های مذهبی، را محترم بشمارد – طرفین می‌توانند به صلح بادوام دست یابند.

مایک پمپئو گفت، ایالات متحده بار دیگر از دولت افغانستان و طالبان می‌خواهد بر تعهد خود برای آن که تروریست‌ها هرگز نتوانند دوباره از خاک افغانستان برای تهدید ایالات متحده و متحدانش استفاده کنند، پایبند باشند.

همزمان پرزیدنت ترامپ نیز امروز اعلام کرد که مایک پمپئو وزیر خارجه دولت او امشب در یک «سفر تاریخی» راهی دوحه پایتخت قطر خواهد شد تا در مذاکرات صلح افغانستان حضور یابد.

پرزیدنت ترامپ گفت، این مذاکرات نتیجه یک تلاش‌ جسورانه دیپلماتیک است و دولت من در ماه‌ها و سال‌های گذشته نقش مهمی در آوردن طرف‌های مختلف به پای میز مذاکره و پایان دادن به دهه‌ها جنگ در افغانستان ایفا کرده است.

XS
SM
MD
LG