لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۱

سازمان ملل: شمار آوارگان به بیش از یک درصد جمعیت جهان افزایش یافته است


فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان
فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان

کمیسر عالی سازمان ملل برای پناهندگان افزایش شمار آوارگان جهان به نزدیک ۸۰ میلیون نفر را «بی‌سابقه» و «نگران‌کننده» دانسته است.

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان، طی یک مصاحبه مطبوعاتی به مناسبت انتشار گزارش سالانه «روندهای جهانی آوارگی اجباری»، روز پنج‌شنبه ۱۷ ماه ژوئن در مقر سازمان ملل در ژنو، گفت که رسیدن شمار پناه‌جویان به ۷۹.۵ میلیون نفر به این معنی است که از هر ۹۷ انسان در کره زمین، یک نفر مجبور به ترک منزل و مکان خود شده است.

وی افزود که از وقتی آمار پناهجویان به طور سیستماتیک جمع‌آوری می‌شود، این رقم سابقه نداشته است.

گراندی، با استناد به گزارش سالانه «روندها»، گفت، ۸۶ درصد از پناهجویان از فقط ۵ کشور آمده‌اند، و اگر بحران داخلی آن پنج کشور حل شود، دست کم ۸۶ درصد از مشکل آوارگان نیز رو به بهبود خواهد گذاشت.

بررسی آماری کمیساریای عالی برای پناهندگان، همچنین نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹ جمعیتی معادل ۸.۹ میلیون نفر بر اثر جنگ، خشونت، آزار، و دیگر شرایط اضطراری، به جمع ‌آوارگان جهان، اضافه شده است.

همین گزارش حاکی است که مشکل آوارگان بیشتر گریبان کشور فقیر را می‌گیرد. در سال ۲۰۱۹، کشورهای فقیر پذیرای ۸۵ درصد از کسانی بودند که به اجبار ترک وطن و منزل کردند.

گراندی گفت این همچنان یک بحران سراسری جهانی است؛ ولی این بحران بیشتر کشورهای فقیرتر، و نه کشورهای ثروتمندتر، را به چالش می‌کشد.

XS
SM
MD
LG