لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

سازمان هواشناسی جهانی: جهان احتمالا تا سال ۲۰۲۴ «آستانه قابل قبول افزایش دما» را رد خواهد کرد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

سازمان هواشناسی جهانی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که احتمال دارد دمای زمین در ۵ سال آینده، به نسبت دوران پیشاصنعتی (دوران قبل از صنعتی شدن)، یک ‌و نیم‌ درجه سانتیگراد گرم‌تر شود.

به گزارش سایت شبکه «ای بی سی»، پژوهش‌های سازمان هواشناسی جهانی نشان می‌دهد که در صورت عدم تغییر شرایط کنونی، احتمال این افزایش دما، دست‌کم در یکی از سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، حدود ۲۰ درصد خواهد بود.

این یک و نیم درجه سانتیگراد افزایش دما، همان میزانی است که کشورهای جهان در توافق سال ۲۰۱۵ پاریس، آن را «آستانه قابل قبول افزایش دما» دانسته و متعهد به جلوگیری از آن شده بودند.

برآوردهای سازمان هواشناسی جهانی نشان می‌دهد که سیاست‌های کنونی کشورها برای مهار تغییرات اقلیمی موفق نبوده است و دمای کره زمین به تدریج افزایش می‌یابد.

پژوهشگران می‌گویند که میانگین کنونی سالانه دمای کره زمین حداقل یک درجه از دوره زمانی سال‌های ۱۸۵۰ تا ۱۹۰۰ بیشتر است. آنها می‌گویند که دلیل اصلی این امر گازهای گلخانه‌ای تولیدشده توسط انسان است.

به گفته این سازمان جهانی که مقر آن در شهر ژنو در سوئیس واقع شده است، ۷۰ درصد احتمال دارد که این افزایش یک و نیم درجه‌ای تا سال ۲۰۲۴، تنها در یک ماه رخ دهد.

ولی به طور کلی، میانگین سالانه افزایش دما در ۵ سال آینده بین ۰.۹۱ تا ۱.۵۹ درجه سانتیگراد بیشتر از دوران پیشاصنعتی خواهد بود.

XS
SM
MD
LG