لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۶

دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به «سطح بی‌سابقه» دخالت کشورهای خارجی در لیبی هشدار داد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد

دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۱۸ تیرماه با هشدار نسبت به «سطح بی سابقه» مداخله خارجی در لیبی، از کشورهای درگیر خواست که به میز مذاکره بیایند.

به گزارش آسوشیتدپرس، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در جلسه رسمی شورای امنیت با بیان این که نمایندگی سیاسی این سازمان در لیبی برای کاهش تنش و ایجاد یک منطقه غیرنظامی در لیبی تلاش می‌کند، گفت که از ۱ آوریل تا ۳۰ ژوئن در درگیری‌های لیبی دست کم ۱۰۲ غیرنظامی کشته و ۲۵۴ غیرنظامی زخمی شده‌اند که این آمار، «نسبت به سه ماهه اول سال جاری میلادی، افزایشی ۱۷۲ درصدی را نشان می‌دهد.»

این در حالی است که رهبران ۱۱ قدرت جهانی و کشورهای دیگری که در رابطه با جنگ داخلی بلندمدت لیبی منافعی دارند شش ماه پیش در کنفرانسی در شهر برلین بر سر رعایت کردن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه لیبی، توقف پشتیبانی نظامی از طرف‌های درگیر، و تشویق آنها برای دستیابی به یک آتش‌بس کامل به توافق رسیدند.

پیش از این فرانسه و تونس از شورای امنیت سازمان ملل خواسته بودند برای مقابله با شیوع کرونا قطعنامه‌ای را در رابطه با آتش‌بس فوری در مناطق درگیر جنگ در جهان تصویب کند.

لیبی از زمان سرنگونی معمر قذافی، دیکتاتور سابق آن کشور در سال ۲۰۱۱ و کشته شدن او، شاهد درگیری‌های داخلی میان نیروهای مختلف بوده است.

نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» به رهبری ژنرال خلیفه حفتر چندین ماه است تلاش‌های خود را برای تصرف طرابلس، پایتخت لیبی، آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG