لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از ادامه نقض حقوق بشر در ونزوئلا انتقاد کرد


میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد
میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد

بخش انگلیسی صدای آمریکا- میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از ونزوئلا خواست که همه زندانیان سیاسی را آزاد کند و‌‌ به سرکوب حقوق سیاسی و مدنی در این کشور پایان دهد.

در ماه نوامبر، مجمع کیفری، شبکه‌‌ای از وکلای مدافع جنایی ونزوئلا، گزارش داد که ۴۰۰ نفر از مخالفان دولت در آن کشور زندانی شده‌اند.

میشل باچله که در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو حضور داشت، در گزارش خود به تشریح شرایط کنونی در ونزوئلا پرداخت. این گزارش تصویری بسیار نگران‌کننده از وضعیت حقوق بشر در ونزوئلا ارائه می‌دهد.

مردی در برابر پلیس که مانع یک راهپیمایی به دعوت خوان گوایدو، رهبر مخالفان، در کاراکاس در ونزوئلا، شده زانو زده است. ۱۰ مارس ۲۰۲۰
مردی در برابر پلیس که مانع یک راهپیمایی به دعوت خوان گوایدو، رهبر مخالفان، در کاراکاس در ونزوئلا، شده زانو زده است. ۱۰ مارس ۲۰۲۰

میشل باچله با اشاره به این که بسیاری از مخالفان حکومت و مدافعان حقوق بشر همچنان به دلیل استفاده از حقوق مدنی و دموکراتیک خود دربند هستند، خواستار آزادی آنها شد.

به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، پس از اعلام وضعیت اضطراری در ونزوئلا در ماه مارس گذشته، هنوز مواردی از سرکوب شرکت‌کنندگان در تظاهرات مسالمت‌آمیز مخالفان دولت وجود دارد.

اخیرأ آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گزارش داده است که از سال ۲۰۱۵، حدود چهار و نیم میلیون ونزوئلایی به دلیل آزار، شکنجه، و مشکلات اقتصادی از کشور گریخته‌اند.

آمریکا در ماه های اخیر شماری از مقامات ونزوئلا را به خاطر نقض حقوق بشر و تضعیف دموکراسی در آن کشور تحریم کرده است. ایالات متحده و نزدیک به ۶۰ کشور دیگر رژیم نیکلاس مادورو را نامشروع می‌دانند و خوان گوایدو، رهبر مخالفان مادورو، را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد.

XS
SM
MD
LG