لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

انتقاد قانونگذاران اسرائيلی از توئیتر بابت توئیت‌های خشونت‌آمیز خامنه‌ای؛ توئیتر سیاست «یک بام و دو هوا» را در پیش گرفته است


عملکرد جک دورسی مدیر توئیتر مورد انتقاد مقامات آمریکایی است.
عملکرد جک دورسی مدیر توئیتر مورد انتقاد مقامات آمریکایی است.

قانونگذاران اسرائيلی از تصمیم شبکه اجتماعی آمریکایی توئیتر مبنی بر عدم نشانه‌گذاری توئیت رهبر جمهوری اسلامی ایران، که خواستار خشونت علیه اسرائيل شده است، به شدت انتقاد کرده و با اشاره با نشانه‌گذاری توئیت پرزیدنت ترامپ توسط توئیتر، آن رسانه اجتماعی را به اتخاذ سیاست «یک بام و دو هوا» متهم کردند.

به نوشته فاکس نیوز، نماینده توئیتر در جلسه‌ای با قانونگذاران اسرائيلی در روز چهارشنبه ۸ مرداد، در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان کنست مبنی بر این که «چرا شما توئیت‌های آیت‌الله خامنه‌ای، [رهبر جمهوری اسلامی] ایران، که دقیقا خواستار نسل‌کشی اسربائیل و یهودیان شده بود را نشانه‌گذاری نکردید» گفت که اظهارات خامنه‌ای در دسته «اظهارنظرهای سیاسی درباره مسائل روز» بوده است و از این رو، در آن «دسته محافظت‌شده» قرار می‌گیرد.

این در حالی است که توئیتر پیشتر یک توئیت پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، درباره اعتراضات خشونت‌بار آمریکا، را تحریک به خشونت تلقی و آن را نشانه‌گذاری کرده بود.

فاکس نیوز می‌نویسد مشخص نیست که چگونه توئیتر توئیت‌های پرزیدنت ترامپ را محرک خشونت تلقی کرده، اما در مورد توئیت‌های خامنه‌ای چنین دیدگاهی نداشته است. قانونگذاران اسرائيلی نیز گفته‌اند که به نظر می‌رسد در این باره یک استاندارد دوگانه وجود دارد و توئيتر و دیگر شرکت‌های آنلاین باید اطمینان حاصل کنند که چنین سیاست یک بام و دوهوایی را اعمال نمی‌کنند.

تبادل اظهارات قانون‌گذاران اسرائيلی و نماینده توئیتر در یک جلسه با موضوع اظهارات یهودستیزانه در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت.

در همین حال روز چهارشنبه، تد کروز، سناتور جمهوری خواه، توئیتر را به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران از طریق ارائه خدمات کاربری به خامنه‌ای در این شبکه اجتماعی متهم کرد.

وی در توئیتی نوشت: «توئیتر با ارائه خدمات حساب کاربری به آیت‌الله خامنه‌ای تحریم‌ها را نقض می‌کند و من از دادستان کل [ویلیام] بار خواسته‌ام تحقیقات کیفری را در ارتباط با این موارد نقض آغاز کند. ما اکنون دریافته‌ایم که توئیتر به او [خامنه‌ای] اجازه می‌دهد ... اظهارات تند و کینه‌توزانه یهودستیزانه را علیه آمریکا منتشر کند.»

XS
SM
MD
LG