لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

کاهش محدودیت‌ها در ترکیه به رغم افزایش موارد ابتلا به کرونا؛ آسودگی خاطر صاحبان رستوران‌ها و نگرانی پزشکان


کافه‌ای در استانبول
کافه‌ای در استانبول

ترکیه از برخی از محدودیت‌هایی که برای مهار ویروس کرونا اعمال کرده بود کاسته است. رستوران‌ها با ظرفیت محدود بازگشایی شده‌اند و بسیاری از دانش‌آموزان به مدرسه بازگشته‌اند و این در حالی است که موارد ابتلا به ویروس کرونا رو به افزایش است.

این موضوع منجر به نگرانی کارشناسان بهداشتی ترکیه شده است.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان روز دوشنبه محدودیت‌ها را در شهرهای کم‌خطرتر و یا شهرهایی با خطر متوسط کاهش داد. این محدودیت‌ها تنها در شهرهای پرخطر و روزهای یکشنبه برقرار هستند. آقای اردوغان از این اقدام به عنوان «عادی‌سازی کنترل شده» یاد کرده است.

صاحبان کافه‌ها و رستوران‌ها طی سال گذشته تنها خدمات «بیرون‌بر» ارائه داده‌اند و پس از کاهش ۶۵ درصدی درآمد این بخش، خواستار بازگشایی سالن‌های غذاخوری شدند. آنها همچنین خواستار راهی برای رهایی از بدهی‌ها، هزینه‌های تأمین اجتماعی، و مالیات شده‌اند.

یوسف کاپتان اوغلو، صاحب یک رستوران در استانبول، به خبرگزاری رویترز گفته است که در هفته ۴ تا ۵ هزار مشتری داشتند؛ اما با خدمات «بیرون‌بر» این رقم به ۵۰۰ مشتری رسید و به جزدریافت وام، از هیچ کمک مالی بهره‌مند نشده است.

در سراسر ترکیه، دانش‌آموزان مقاطع پیش دبستانی و دبستان و همچنین کلاس‌های هشتم تا دوازدهم، آموزش حضوری را به صورت پاره وقت از سر گرفته‌اند.

اما کاهش محدودیت‌ها در حالی صورت گرفته است که شمار روزانه موارد جدید ابتلا ویروس کرونا روز دوشنبه به ۹ هزار و ۸۹۱ نفر افزایش پیدا کرد. آمار رسمی نشان می‌دهد این، رقم روز یکشنبه ۸ هزار و ۴۲۴ نفر بود. به این ترتیب، بالاترین افزایش میزان ابتلا از یازدهم ماه ژانویه به این طرف رقم خورد.

انجمن پزشکان ترکیه در توییتر خود ضمن اشاره به بالا رفتن مبتلایان به گونه جهش‌یافته ویروس کرونا گفت شرایط برای بازگشت به زندگی «نرمال» مهیا نیست. این انجمن خواستار سرعت بخشیدن به انجام تست کرونا و واکسیناسیون شد و گفت: « منافع سیاسی و اقتصادی نباید به زندگی انسان و علم ارجحیت داشته باشد.»

ترکیه با ۸۳ میلیون نفر جمعیت ، واکسیناسیون را از اواسط ژانویه آغاز کرد و تا امروز، نزدیک به ۹ میلیون واکسن تزریق کرده است. بیش از ۷ میلیون نفر دز نخست واکسن را دریافت کرده‌اند و نزدیک به ۲ میلیون نفر هر دو دز را زده‌اند.

XS
SM
MD
LG