لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۴

مرجع اداری ترکیه درباره تبدیل بنای تاریخی ایاصوفیه به مسجد تصمیم می‌گیرد؛ واکنش مایک پمپئو


ایا صوفیه
ایا صوفیه

به‌روزرسانی‌شده- عالی‌ترین مرجع داوری اداری ترکیه، موسوم به «شورای دولت»، روز پنجشنبه ۲ تیر درخواست گروهی را که متعهد به تبدیل «ایاصوفیه» به یک مسجد است، بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه می‌خواهد یک تصمیم سال ۱۹۳۴ شورای وزیران به رهبری مصطفی کمال آتاتورک، بنیان‌گذار سکولار ترکیه، مبنی بر تبدیل این بنای تاریخی به یک موزه را باطل کند.

آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری دولتی آناتولی گزارش داده است که تصمیم در این باره ممکن است روز پنجشنبه و یا طی دو هفته، صادر شود.

در همین حال، در آمریکا، مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای از ترکیه خواست وضعیت ایاصوفیه را همچنان به عنوان یک موزه حفظ کند. او در بیانیه ای گفت که یونسکو ایاصوفیه را رسما بخشی از مناطق تاریخی میراث جهانی استانبول دانسته است و «ما از دولت ترکیه می خواهیم ایاصوفیه را همچنان به عنوان یک موزه حفظ کند تا نمونه ای به عنوان تعهدش به احترام به سنت های ادیان و گوناگونی تاریخی باشد...»

او از ترکیه خواست با این کار دسترسی همگان به ایاصوفیه را تضمین کند.

آقای پمپئو در بخش دیگری از این بیانیه گفته است که ایالات متحده تغییر وضعیت ایاصوفیه را به عنوان تضعیف میراث این بنای تاریخی و «قابلیت بی‌نظیر» آن برای خدمت به بشریت به عنوان پلی بین ادیان و فرهنگ‌های مختلف می‌داند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پیشتر درباره احتمال تبدیل ایاصویفه به یک مسجد سخن گفته بود اعلام کرده است که منتظر تصمیم شورای دولت می ماند.

گروه های محافظه‌کار خواهان تبدیل این بنا به یک مسجد هستند. این در حالی است که مخالفان می‌گویند این بنای تاریخی که جزء میراث جهانی است، باید یک موزه بماند. ایاصوفیه در گذشته برای مدتی نزدیک به هزار سال یک کلیسای جامع مسیحیان بود.

XS
SM
MD
LG