لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۳

پرزیدنت ترامپ: عربستان سعودی و در نهایت ایران به توافق امارات-اسرائیل خواهند پیوست


پرزیدنت ترامپ توافق میان امارات متحده عربی و اسرائیل را معامله خوبی خواند و گفت: کشورهایی که باورتان نمی‌شود می‌خواهند به این توافق بپیوندند.
پرزیدنت ترامپ توافق میان امارات متحده عربی و اسرائیل را معامله خوبی خواند و گفت: کشورهایی که باورتان نمی‌شود می‌خواهند به این توافق بپیوندند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری گفت انتظار دارد عربستان سعودی به توافق‌ اعلام شده هفته گذشته میان اسرائیل و امارات متحده عربی برای عادی سازی روابط دیپلماتیک و ایجاد روابط گسترده جدید بپیوندد.

همزمان، «جورازلم پست» نوشت بنا به این توافق که با میانجی‌گری پرزیدنت ترامپ حاصل شد، اسرائیل با تعلیق طرح الحاق مناطق کرانه باختری موافقت کرد. این توافق مخالفت بر سر قدرت منطقه ای ایران را - که امارات ، اسرائیل و ایالات متحده آن را تهدید اصلی در خاورمیانه می دانند – تقویت کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی در نخستین اظهار نظر رسمی این کشور از زمان اعلام توافق روز چهارشنبه گفت که عربستان بر اساس «طرح صلح اعراب» که در سال ۲۰۰۲ به تصویب رسید متعهد به صلح با اسرائیل است.

پرزیدنت ترامپ در این کنفرانس خبری، توافق میان امارات متحده عربی و اسرائیل را معامله خوبی خواند و گفت: «کشورهایی که باورتان نمی‌شود می‌خواهند به این توافق بپیوندند.»

آقای ترامپ در پاسخ به پرسشی در مورد روابط ایران و آمریکا و صلح خاورمیانه گفت: «کشورهای زیادی نسبتا سریع موافقت کردند و زمانی که همه بپیوندند، ایران نیز خواهد پیوست. صلح در خاورمیانه برقرار خواهد شد و این خوب است. آنها هرگز فکر نمی‌کردند چنین اتفاقی بیفتد و با توافق به شدت احمقانه‌ای که دولت اوباما با ایران کرد، این اتفاق امکان‌پذیر نبود.»

جرد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ نیز روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد در گفتگو با صدای آمریکا تأکید کرد که در صورتی که دونالد ترامپ برای دور دوم انتخاب شود، مذاکرات میان ایران و آمریکا را در مورد برنامه هسته‌ای ایران و فعالیتهای بی ثبات‌کننده رژیم این کشور در خاورمیانه از سر خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG