لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه؛ بشار اسد در شهر محل انجام حمله شیمیایی رای داد


تصویر خبرگزاری دولتی سوریه از لحظه رای دادن بشار اسد
تصویر خبرگزاری دولتی سوریه از لحظه رای دادن بشار اسد

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، روز چهارشنبه پنجم خرداد در انتخاباتی شرکت کرد که به طور حتم حاکمیت او را بر کشوری که در یک جنگ داخلی ویران شده است، تمدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اسد رای خود را در شهر دوما، شهری سنی‌نشین که از مراکز مهم تحت کنترل مخالفانش بود و آنها تلاش داشتند اسد را از قدرت برکنار کنند، به صندوق انداخت. ارتش بشار اسد متهم است که در سال ۲۰۱۸ در این شهر از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان استفاده کرد، امری که حملات هوایی غربی را در پی داشت.

دولت سوریه می گوید که این انتخابات نشان می دهد سوریه به رغم یک دهه جنگ، به طور عادی کار می کند. جنگ داخلی سوریه صدها هزار نفر را کشته و حدود ۱۱ میلیون نفر را مجبور کرده است که خانه های‌شان را ترک کنند.

به گزارش رویترز، بشار اسد پس از رای دادن گفت: «سوریه آن چیزی نیست که آنها سعی دارند عرضه کنند: یک شهر علیه شهر دیگر، یک قوم علیه قوم دیگر یا جنگ داخلی. امروز ما از دوما ثابت می کنیم که مردم سوریه یکی هستند.»

تظاهرات مخالفان اسد در برلین علیه انتخاب مجدد او
تظاهرات مخالفان اسد در برلین علیه انتخاب مجدد او

این در حالی است که در شهر درعا در جنوب کشور که مهد قیام علیه اسد در سال ۲۰۱۱ بود، رهبران محلی خواستار اعتصاب شدند. شورشیان در این شهر سه سال پیش تسلیم دولت بشار اسد شدند. انتخابات سوریه به رغم روند صلحی که سازمان ملل تحت رهبری دارد، پیش رفته است. سازمان ملل خواستار آن شده است که رای گیری تحت نظارت بین المللی انجام شود تا مسیر یک قانون اساسی جدید و یک حل و فصل سیاسی را فراهم کند.

دشمنان بشار اسد این انتخابات را که حضور او در مقام ریاست جمهوری را برای هفت سال دیگر تمدید می کند و دوران حاکمیت خاندان او بر سوریه را به حدود شش دهه گسترش می دهد، جعلی خوانده اند. حافظ اسد، پدر بشار اسد، تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۰، حدود ۳۰ سال بر سوریه حکومت کرد.

اپوزیسیون سوریه انتخابات را تحریم کرده است و می گوید رقبای بشار اسد عمدا افراد کم شناخته شده هستند. در همین حال روز چهارشنبه در برخی از شهرها از جمله در برلین، سوریه‌ای‌های در تبعید علیه انتخاب مجدد بشار اسد دست به تظاهرات زدند.

XS
SM
MD
LG