لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

پاداش ۵ میلیون دلاری وزارت خارجه آمریکا برای یافتن دو آمریکایی ربوده شده در افغانستان


پال ادوین اُوِربی (راست) و مارک رندال فریکس در افغانستان ناپدیده شده‌اند
پال ادوین اُوِربی (راست) و مارک رندال فریکس در افغانستان ناپدیده شده‌اند

دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که سرویس امنیت دیپلماتیک آن وزارتخانه، از طریق «دفتر پاداش برای عدالت» خود و نیز پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی)، پاداشی تا سقف ۵ میلیون دلار برای ارائه اطلاعات در مورد مارك رندال فریکس و پال ادوین اُوِربی جونیور، دو آمریکایی ربوده‌شده در افغانستان، در نظر گرفته است.

در این بیانیه آمده است که این پاداش به اطلاعاتی که منتهی به شناسایی موقعیت مکانی، یافتن، و بازگرداندن آقای فریکس و یا آقای اُوِربی شود، تعلق می‌گیرد.

پل ادوین اُوِربی آخرین بار در اواسط ماه مه سال ۲۰۱۴ در شهر خوست افغانستان، در نزدیکی مرز پاکستان، دیده شده است. او در زمان ناپدید شدن در حال تحقیق بر روی کتابش بود و به نظر می‌رسد قصد داشت برای پیشبرد بیشتر این تحقیقات از مرز، وارد پاکستان شود.

مارك فريکس، مهندس عمران در اوايل ماه فوريه ۲۰۲۰ ربوده شد. او در آن زمان ساکن کابل بود. آقای فریکس در سال ۲۰۱۰ به افغانستان نقل مکان کرد و‌ در پروژه‌های مختلف ساختمانی در سراسر آن کشور مشارکت داشت.

برنامه «پاداش برای عدالت» سرویس امنیت دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا، از زمان راه‌اندازی در سال ۱۹۸۴، با اعطای بیش از ۱۵۰ میلیون دلار به بیش از ۱۰۰ نفر که اطلاعات مؤثر ارائه داده‌اند تروریست‌ها را تسلیم عدالت کرده و به پیشگیری از اقدامات تروریستی در سراسر جهان کمک کرده است.

XS
SM
MD
LG