لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۴

تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سومالی ناراحتی برخی از سومالیایی‌ها را در پی داشته است


نیروهای نظامی آمریکایی در سومالی
نیروهای نظامی آمریکایی در سومالی

شماری از سومالیایی ها از تصمیم پرزیدنت ترامپ در آخرین روزهای رئیس جمهوری خود در آمریکا برای خارج کردن نیروهای آمریکایی ناراحت شده اند و روز شنبه ۱۵ آذر از جو بایدن، که قرار است رئیس جمهوری بعدی آمریکا باشد، خواستند این تصمیم را تغییر دهد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا و به نقل از رویترز، سناتور ایوب اسماعیل یوسف به این خبرگزاری گفته است که «تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش از سومالی در این مرحله مهم در جنگ موفق با الشباب و شبکه جهانی تروریستی آن بسیار باعث تاسف است.»

یوسف که عضو کمیته امور خارجی سنای سومالی است گفته است که نیروهای آمریکایی مشارکت عظیمی و اثر بزرگی در آموزش و اثربخشی سربازان سومالی داشته اند. او در توئیتی، با اشاره کردن به حساب توئيتری رئیس جمهوری منتخب آمریکا، جو بایدن، از تصمیم کاخ سفید انتقاد کرد.

رویترز می نویسد روز شنبه مقامات دولت سومالی برای واکنش نشان دادن به تصمیم خروج نیروهای آمریکایی در دسترس نبودند. آمریکا قرار است تا اواسط ماه آینده میلادی تقریبا همه ۷۰۰ نیروی خود را از سومالی خارج کند. دولت سومالی که شرایط شکننده ای دارد، قرار است ماه جاری میلادی انتخابات پارلمانی و سپس در اوایل ماه فوریه، انتخابات سراسری برگزار کند. حضور ۱۷هزار نیروی صلح بان اتحادیه آفریقا نیز قرار است کاهش یابد.

نیروهای آمریکایی عمدتا برای پشتیبانی از نیروهای ویژه سومالی که به «داناب» شهرت دارند و برای عملیات علیه الشباب در این کشور حضور داشته اند. الشباب به کشورهای دیگری نیز نظیر کنیا و اوگاندا حمله کرده است و صدها غیرنظامی از جمله آمریکاییان را کشته است.

ارتش سومالی اما درگیر مشکلات بسیاری است که شامل فساد و دخالت های سیاسی نیز می شود.

XS
SM
MD
LG