لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

واکنش ایالات متحده به حمله به فرودگاه عدن: آمریکا از دولت مشروع یمن حمایت می‌کند و در کنار مردم این کشور می‌ایستد


صحنه حمله به فرودگاه عدن
صحنه حمله به فرودگاه عدن

وزارت خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای حمله روز چهارشنبه ۱۰ دی به فرودگاه عدن را محکوم کرد.

وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه که روز پنجشنبه ۱۱ دی منتشر شد، گفته است: «ایالات متحده حمله ۱۰ دی در عدن را که به کشته شدن غیرنظامیان و زخمی شدن بسیاری دیگر منجر شد، به شدت محکوم می‌کند. ما عمیقا به خاطر از دست رفتن جان افراد اندوهگین هستیم و با خانواده کشته‌شدگان ابراز همدردی می‌کنیم.»

در این بیانیه آمده است که همزمانی این حمله با ورود مقامات دولت جدید یمن، بار دیگر نیت بد کسانی را که قصد بی‌ثبات کردن یمن را دارند، نشان داد.

وزارت خارجه آمریکا در بخش دیگری از این بیانیه می‌گوید: «چنین حملاتی، تلاش‌ها برای برقراری صلح پایداری که یمنی‌ها شایسته آن هستند را تضعیف یا متوقف نخواهد کرد. این اقدامات خشونت‌آمیز باید متوقف شود و عاملان آن باید به پیشگاه عدالت آورده شوند. ایالات متحده از دولت مشروع یمن حمایت می‌کند و در کنار مردم یمن می‌ایستد.»

بر اثر انفجار بزرگی که روز چهارشنبه ۱۰ دی لحظاتی پس از فرود یک هواپیمای حامل دولت جدید یمن در فرودگاه عدن در جنوب یمن رخ داد، ۲۲ نفر کشته و حدود ۵۰ نفر زخمی شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، این هواپیما از عربستان سعودی پرواز کرده بود. منبع این انفجار فورا مشخص نشد و هیچ گروهی نیز مسئولیت حمله را برعهده نگرفته است. در آن انفجار به هیچ کدام از اعضای دولت جدید که در هواپیما بودند، آسیبی وارد نشد.

کمی بعد مقامات از وقوع انفجار دیگری در نزدیکی یک کاخ در آن شهر خبر دادند. اعضای کابینه پس از حمله به فرودگاه به آن کاخ منتقل شده بودند.

حمله عربستان سعودی به مواضع حوثی‌ها

در واکنش به این حمله، ائتلاف تحت رهبری سعودی روز پنجشنبه به مواضع حوثی‌ها در صنعا، پایتخت یمن، حمله کرد. این ائتلاف، حوثی‌ها را مسئول حمله به فرودگاه عدن و انفجار پس از آن در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری دانسته است.

به گزارش رویترز و به نقل از شاهدان، هواپیماهای ائتلاف سعودی به فرودگاه صنعا و چندین مکان دیگر در شهر و اطراف آن حمله کردند. گزارش شده است که هواپیماها چندین ساعت به عملیات خود ادامه دادند.

XS
SM
MD
LG