لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۰

به رغم وعده سعودی مبنی بر اعدام نکردن کودکان، گروه‌های حقوق بشری همچنان نگران هستند


آرشیو
آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بررسی‌های خبرگزاری رویترز نشان داده است که به رغم سپری شدن نُه ماه از وعده عربستان سعودی مبنی بر متوقف کردن اعدام کودک‌مجرمان، آن کشور هنوز هم احکام اعدام پنج نفر از آنها را لغو نکرده است.

کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی در ماه آوریل گذشته به یک فرمان ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، در همین رابطه اشاره کرد. در آن فرمان اعلام شده بود کسانی که در کودکی مرتکب جرم شده‌اند، به جای آن که اعدام شوند، با مجازات تا ده سال زندان روبرو خواهند شد.

آن فرمان جدول زمانی مشخصی را برای اجرایی شدن آن حکم تعیین نکرد. هرچند آن فرمان هرگز در رسانه دولتی سعودی و یا در روزنامه رسمی آن کشور منتشر نشد، کمیسیون حقوق بشر عربستان سعودی در ماه اکتبر تایید کرد که آن فرمان از زمانی که امضا شد به اجرا گذاشته شده است.

سازمان‌های محلی حقوق بشری بار دیگر نگرانی خود را درباره آن فرمان اعلام کرده‌اند. سازمان‌های بین‌المللی نظیر «دیدبان حقوق بشر» و «سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر» نگران آن هستند که راه‌های گریز از فرمان ممکن است همچنان به قضات اجازه دهد که از مجازات اعدام استفاده کنند. دولت سعودی این موضوع را تکذیب کرده است.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ حدود ۱۸۵ نفر را اعدام کرد. علاوه بر پنج نفری که به خاطر جرائمی در کودکی با مجازات اعدام روبرو هستند و احکام مجازات آنها هنوز باطل نشده است، هشت کودک سعودی دیگر نیز با اتهاماتی مواجه هستند که ممکن است به صدور مجازات اعدام منجر شود. دولت عربستان سعودی می‌گوید همه این پرونده‌ها مشمول فرمان پادشاهی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG