لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی یک فعال حقوق زنان در عربستان سعودی شد


لُجَين الهذلول، فعال حقوق زنان
لُجَين الهذلول، فعال حقوق زنان

وزارت خارجه ایالات متحده با ابراز نگرانی از شرایط «لُجَين الهَذلول» فعال حقوق زنان که در عربستان سعودی زندانی است، خواستار آزادی او شد.

دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا با انتشار یک توئیت با اشاره به این که «لُجَين الهَذلول، فعال حقوق زنان در عربستان سعودی سی‌ویکمین زادروز خود را در زندان گذراند» یادآور شد که او از ماه ژوئن ۲۰۱۸ تاکنون در زندان به سرمی‌برد.

دفتر امور زنان وزارت خارجه آمریکا با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت این فعال زندانی در عربستان سعودی، افزود که خانواده لُجَين الهَذلول حدود دو ماه است که از او بی‌خبر هستند.

ایالات متحده همچنین بار دیگر خواستار آزادی خانم الهَذلول شده است.

لُجَين الهَذلول از جمله فعالان حقوق زنان در عربستان است که تلاش‌های بسیاری درباره برداشتن ممنوعیت رانندگی زنان در این کشور انجام داده است.

رویترز سال گذشته به نقل از گروه‌های حقوق بشری گزارش داده بود که دست کم سه زن، از جمله لُجَين الهَذلول، ماه‌ها در سلول‌های انفرادی نگهداری شده و مورد اذیت و آزار قرار گرفته‌اند. مقامات سعودی ادعاهای شکنجه را رد کرده و گفته‌اند که این دستگیری‌ها به اتهام آسیب رساندن به منافع سعودی و پشتیبانی از عناصر خصمانه خارج از کشور، انجام شده است.

XS
SM
MD
LG