لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۲

انفجار در گورستان غیرمسلمانان شهر جده در جریان یک مراسم بین المللی چند زخمی بر جای گذاشت


تصویری از بیرون گورستان غیر مسلمانان در جده که هدف بمب گذاری قرار گرفت
تصویری از بیرون گورستان غیر مسلمانان در جده که هدف بمب گذاری قرار گرفت

بر اثر انفجار یک بمب در جریان مراسمی که با حضور نمایندگان چند کشور در غیرمسلمانان در شهر جده عربستان سعودی برگزار شده بود، سه نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بمب در یک مراسم بین‌المللی که چهارشنبه ۲۱ آبان برای بزرگداشت صد و دومین سالگرد پایان جنگ جهانی اول برگزار شده بود، منفجر شد. در این مراسم که در گورستان غیرمسلمانان شهر جده برگزار شده بود، نمایندگان چندین کشور حضور داشتند.

در بیانیه مشترکی که در همین رابطه توسط سفارتخانه‌های ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا، یونان، و ایتالیا در عربستان سعودی منتشر شده، آمده است: «چنین حملاتی به مردم بی‌گناه شرم آور و کاملاً فاقد‌ توجیه است.»

حمله روز چهارشنبه در پی حمله کمتر از دو هفته پیش به کنسولگری فرانسه در جده که طی آن یک گارد کنسولگری با ضربات چاقوی یک مرد سعودی، مجروح شد، روی داده است. فرد مهاجم در آن حمله دستگیر شد.

اما آن حمله پس از دو حمله دیگر دو مرد مسلمان متولد خارج در فرانسه صورت گرفت. در یکی از آن حملات، سر یک معلم تاریخ که کاریکاتورهای پیامبر اسلام را در یک کلاس درس نشان داده بود، بریده شد و در حمله دیگر نیز سه نفر در یک کلیسا مورد حمله قرار گرفتند و کشته شدند. فرانسه می گوید آزادی بیان از اصول اساسی این کشور است.

XS
SM
MD
LG