لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۸

روسیه افشاگر گورهای دسته‌جمعی دوران استالین را با «اتهامات جنسی» زندانی کرد


یوری دمیتریف - آٰرشیو

دادگاهی در روسیه یک مورخ را که به آشکار شدن گورهای دسته‌جمعی قربانیان کارزار «وحشت بزرگ» استالین کمک کرده بود، به سه سال و شش ماه حبس، محکوم کرد.

این در حالی است که گروه‌های حقوق بشری اتهامات مطرح شده علیه یوری دمیتریف، مورخ روس، را «ساختگی» و بخشی از تلاش مقامات روسیه برای پاک کردن سابقه تاریک دوران شوروی می‌دانند.

به نوشته خبرگزاری «ای‌بی‌سی»، طرفداران آقای دمیتریف نگران بودند که وی مجازات سنگین‌تری دریافت کند. دادستان‌های روس خواستار ۱۵ سال زندان برای این مورخ شده بودند؛ اما حکم دادگاه به این معنی است که او ماه نوامبر از زندان آزاد می‌شود، چرا که از قبل مدتی را در زندان سپری کرده است.

یوری دمیتریف، ۶۴ ساله، ریاست شاخه محلی یک گروه حقوق بشری به نام «مموریال» را برعهده داشت که هدفش گرامیداشت یاد قربانیان سرکوب‌های دوران اتحاد جماهیر شوروی است. او از سال ۲۰۱۶ و پس از آن که پلیس وی را به گرفتن تصاویر پورنوگرافیک (جنسی) از دخترخوانده‌اش، که زیر سن قانونی بود، متهم کرد، تحت پیگرد قضایی قرار گرفت.

پلیس در سال ۲۰۱۸ پرونده دیگری را علیه او مطرح کرد و این مورخ را به تجاوز جنسی خشونت‌بار به دختر خودش متهم کرد. دمیتریف آن زمان دستگیر شد تا به این ترتیب تا فرا رسیدن زمان برگزاری دادگاه، زندانی باشد.

یک کارشناس که به عنوان شاهد در دادگاه بود، گفت عکس‌های گرفته شده پورنوگرافیک نبوده و بررسی‌های روانی از این مورخ شواهدی از تمایل جنسی او به کودکان (پدوفیلی)‌ را نشان نمی‌دهد.

یوری دمیتریف در دهه ۱۹۹۰ به همراه دیگران تعدادی گور دسته‌جمعی را کشف کرد. این گورها به زندان‌های کار اجباری موسوم به «اردوگاه‌های کار و اصلاح»، یا نظام زندان گولاگ استالین در شوروی مرتبط بوده است.

XS
SM
MD
LG