لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

عربستان می گوید راه حل پایان اختلافات با قطر در دسترس قرار گرفته است


Map of Qatar, Saudi Arabia, Egypt, Bahrain, and th
Map of Qatar, Saudi Arabia, Egypt, Bahrain, and th

وزیر خارجه عربستان گفت که برای اختلاف تلخ موجود با قطر یک راه حل «در دسترس» قرار گرفته است.

به گزارش رویترز، او این اظهارات را روز جمعه ۱۴ آذر پس از آن بیان کرد که کویت گفت در زمینه پایان دادن به اختلافات میان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس پیشرفتی حاصل شده است. آمریکا این اختلاف را به عنوان مانعی بر سر اتخاذ جبهه ای متحد میان آن کشورها برای مقابله با رژیم ایران می‌داند.

ایالات متحده و کویت برای پایان دادن به اختلاف چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر، با قطر، همکاری داشته اند. این چهار کشور از اواسط سال ۲۰۱۷ تحریم های اقتصادی، دیپلماتیک و ممنوعیت های سفر علیه قطر اعمال کرده بودند.

جرد کوشنر، مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر در پی سفر به عربستان سعودی، مذاکراتی را در دوحه برگزار کرده بود.

وزیر خارجه عربستان، در یک کنفرانس ویدیویی به میزبانی رم، گفت که با «تلاش های پیوسته» کویت و «حمایت قوی» رئیس جمهوری آمریکا پیشرفت های عمده ای در طی چند روز در زمینه حل اختلافات با قطر بدست آمده است.

یک منبع آشنا به مذاکرات مربوط به آن کشورها در واشنگتن نیز گفت که یک توافق اولیه از سوی طرف های درگیر اختلاف بدست آمده که ممکن است طی چند هفته آینده به امضا برسد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر ۱۳ تقاضا از قطر داشتند که از تعطیلی شبکه خبری الجزیره تا بسته شدن یک پایگاه نظامی ترکیه و قطع روابط با گروه اخوان المسلمین و همچنین کاهش روابط با ایران را که با آن ذخایر مشترک عمده گاز دارد، شامل می شد.

XS
SM
MD
LG