لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

امیر قطر قانون برگزاری نخستین انتخابات مجلس را تایید کرد


امیر قطر - آرشیو
امیر قطر - آرشیو

امیر قطر روز پنج‌شنبه ۷ مرداد قوانین مربوط به نخستین انتخابات مجلس در این کشور عربی حوزه خلیج فارس را تأیید کرد. در این انتخابات که قرار است ماه اکتبر برگزار شود، قطری‌ها به منظور برگزیدن دو سوم اعضای مجلس که یک شورای مشورتی خواهد بود، رای خواهند داد.

به گزارش رویترز، این انتخابات که برنامه‌های مربوط به آن در سال ۲۰۰۳ و در همه‌پرسی قانون اساسی تصویب شده بود، پیش از برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی در سال آینده به میزبانی دوحه انجام خواهد شد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، همچنان پانزده عضو این شورای ۴۵ نفره را منصوب خواهد کرد و ۳۰ عضو دیگر این مجلس از طریق انتخابات برگزیده خواهند شد. بنا بر قوانین جدید این شورا دارای اختیار قانون‌گذاری و تصویب سیاست‌های کلان دولت و بودجه است.

مجلس شورا همچنین بر دستگاه‌های اجرایی - به استثناء نهادهایی که سیاست‌های دفاعی، امنیتی، اقتصادی، و سرمایه‌گذاری را تعیین می‌کنند - نظارت خواهد داشت.

فعالیت احزاب سیاسی در قطر، مانند سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، ممنوع است. هرچند پیش از این در قطر انتخابات محلی برگزار شده است.

بر اساس قانون انتخابات که روز پنج‌شنبه اعلام شد، شهروندان بالای ۱۸ سال که پدربزرگ آنها در قطر متولد شده باشد می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند.

نامزدها باید دست‌کم ۳۰ ساله و اصالتا قطری باشند. از هر یک از ۳۰ منطقه انتخاباتی یک نماینده به مجلس شورای مشورتی راه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG