لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۹

زائران در دوران همه‌گیری ویروس کرونا مراسم حج را بسیار متفاوت با سال های گذشته به جا می‌آورند


زائران مسلمان در حال نماز در مسجدی در عرفات در مجاورت مکه در عربستان سعودی. ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰
زائران مسلمان در حال نماز در مسجدی در عرفات در مجاورت مکه در عربستان سعودی. ۳۰ ژوئیه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ زائران روز پنج‌شنبه، در حالی که ماسک به صورت داشتند، وارد صحرای عرفات، در مجاورت مقدس‌ترین مکان مسلمانان در مکه در عربستان سعودی، شدند تا در مهم‌ترین روز زیارت سالانه حج دعا و طلب بخشش کنند.

همه‌گیری ویروس کرونا بر تمام ابعاد زیارت امسال تاثیر گذاشته است. سال گذشته ۲.۵ میلیون مسلمان از سراسر جهان در صحرای عرفات، جایی که پیامبر مسلمانان آخرین خطبه خود را حدود ۱۴۰۰ سال پیش ایراد کرد، جمع شدند.

دولت سعودی شمار نهایی زائران حج امسال را منتشر نکرده است؛ اما گفته است چیزی بین ۱ هزار تا ۱۰ هزار نفر شرکت خواهند کرد. تمام زائران امسال ساکن یا شهروند عربستان سعودی هستند.

زائران که در گروه‌های کوچک ۲۰ نفری با اتوبوس جا‌به‌جا می‌شوند، باید مقررات سفت و سخت فاصله‌گذاری فیزیکی را رعایت کرده، آزمایش تشخیص «کووید۱۹» را انجام داده، و پیش از حج خود را قرنطینه کرده باشند.

حجاج برخلاف سال‌های گذشته نمی‌توانند شانه به شانه دیگر مسلمانان از سراسر جهان در جایگاهی برابر در پیشگاه خداوند طلب رحمت و سلامت کنند. زائران موظفند مچ‌بندهایی را ببندند که به تلفن‌شان وصل می‌شود. این مچ‌بندها را وزارت بهداشت عربستان می‌دهد تا جابجایی زائران را کنترل کند.

رسانه‌های بین‌المللی نیز برخلاف گذشته امکان پوشش خبری حج از مکه را پیدا نکرده‌اند و این مسئولیت را صرفا تلویزیون دولتی سعودی برعهده داشته است.

XS
SM
MD
LG