لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۲

جایزه صلح نوبل ۲۰۲۰ به «برنامه جهانی غذا» نهاد وابسته به سازمان ملل اهدا شد؛ واکنش مایک پمپئو


دفتر مرکزی نهاد «برنامه برای غذا» در رم ایتالیا قرار دارد.
دفتر مرکزی نهاد «برنامه برای غذا» در رم ایتالیا قرار دارد.

کمیته صلح نوبل، جایزه سال ۲۰۲۰ را به «برنامه جهانی غذا» نهاد وابسته به سازمان ملل متحد اهدا کرد. ساعتی بعد از اعلام این خبر، مایک پمپئو به رئیس آمریکایی «برنامه جهانی غذا» تبریک گفت.

کمیته صلح نوبل در نروژ روز جمعه ۱۸ مهر اعلام کرد که این جایزه به دلیل تلاش «برای مبارزه با گرسنگی در مناطق جنگ‌زده» و همچنین «کمک به بهبود شرایط و برقراری صلح» در این مناطق به این سازمان اعطا شده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا عصر جمعه در یک گفتگو با تلویزیون فاکس نیوز به اعلام جایزه صلح نوبل واکنش نشان داد. آقای پمپئو گفت:‌ «ما همچنان سخاوتمندترین کشور در تاریخ جهان هستیم. این چیزی است که پرزیدنت ترامپ و تیم ما به آن افتخار می‌کند. دیوید بیزلی، رئیس این سازمان، یک آمریکایی و فرماندار قبلی ایالت کارولینای جنوبی است. من تا ساعاتی دیگر با او گفت‌وگو خواهم کرد و به او شادباش خواهم گفت. پرزیدنت ترامپ گفته است که این کار برای او بسیار مهم است.»

وی افزود: «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که سهم خود را ایفا می‌کنیم و شما می‌بینید که در دوره کاری این دولت، برنامه جهانی غذا دستاوردهای بسیار بزرگی داشته است.»

بنابر این گزارش در سال ۲۰۱۹ ، بالغ بر ۱۳۵ میلیون نفر از گرسنگی حاد رنج می بردند که این آمار بالاترین میزان نسبت به سالهای قبل محسوب می شود و افزایش این آمار بیشتر ناشی از جنگ و درگیری‌ها در جهان بوده است.

این کمیته همچنین تاکید کرده که امیدوار است با اهدای جایزه امسال، نگاه جهانیان را به سمت میلیون ها انسانی که از گرسنگی رنج می برند یا در معرض تهدید قرار دارند، معطوف کند.

جایزه نوبل که ۱۲۴ سال پیش توسط آلفرد نوبل بنیان گذاشته شد با مدال طلا و جایزه نقدی ۱۰ میلیون کرون سوئدی (معادل بیش از یک میلیون و ۱۱۸هزار دلار) همراه است.

XS
SM
MD
LG