لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۷

آمریکا فرزندان فرمانده نظامیان میانمار را تحریم کرد؛ بلینکن: آنها نباید از خفه کردن دموکراسی سود ببرند


لگد کردن تصویر ژنرال مین آنگ هلینگ در جریان اعتراضات به کودتا در میانمار
لگد کردن تصویر ژنرال مین آنگ هلینگ در جریان اعتراضات به کودتا در میانمار

ایالات متحده، دو فرزند بزرگسال مین آنگ هلینگ، فرمانده نیروهای مسلح میانمار و شرکت‌های آنها را تحریم کرد.

این مطلب را آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۲۰ اسفند، با انتشار توئیتی اعلام کرد و نوشت نه رهبران کودتای نظامی برمه و نه اعضای بزرگسال خانواده آنها، هیچکدام نباید بتوانند «از توسل رژیم به خشونت و یا خفه کردن دموکراسی، منفعت ببرند.»

به نوشته رویترز، در جریان اعتراضات علیه کودتای نظامیان در میانمار، تاکنون بیش از ۶۰ نفر کشته و بیش از ۱۸۰۰ نفر بازداشت شده اند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در بیانیه‌ای اقدامات اخیر نظامیان در میانمار (برمه) را «حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون» خوانده است.

رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به کودتا در برمه ۲۲ بهمن، دستور به اعمال تحریم علیه برخی فرماندهان نظامی این کشور و اعضای درجه یک خانواده‌های آنها داد.

روز دوشنبه ۱۳ بهمن، ارتش میانمار یا برمه، بعد از بازداشت آنگ سان سوچی، رهبر و شماری از چهره‌های حزب حاکم در میانمار، اعلام وضعیت فوق العاده کرده و قدرت را به دست گرفت.

ائتلاف ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی در انتخابات هشت نوامبر توانست ۸۳ درصد آرا را کسب کند و پیروز شد اما ارتش اعلام کرد در این انتخابات تقلب شده و نتیجه آن را نپذیرفت. این دومین انتخابات آزاد در میانمار پس از پایان حکومت نظامیان در سال ۲۰۱۱ بود.

XS
SM
MD
LG