لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۸

یک گروه ناظر: بیش از ۵۰۰ نفر در جریان سرکوب معترضان در میانمار تاکنون کشته شده‌اند


اعتراضات در میانمار - آرشیو
اعتراضات در میانمار - آرشیو

یک گروه ناظر در میانمار به نام «انجمن حمایت از زندانیان سیاسی» می‌گوید تاکنون ۵۱۰ نفر در سرکوب‌های خونین معترضان به کودتای نظامیان در آن کشور، کشته شده‌اند. این گروه هشدار داده است که آمار واقعی ممکن است بسیار بالاتر از این باشد.

به گزارش فرانس۲۴ در روز سه شنبه ۱۰ فروردین، این آمار در حالی منتشر می شود که قدرت های جهانی با شدت بیشتری سرکوب بی رحمانه معترضان در میانمار را محکوم می کنند.

معترضان در میانمار خواستار برقراری دموکراسی و آزاد شدن آنگ سان سوچی، از رهبران غیرنظامی میانمار، هستند. نظامیان میانمار بهمن ماه،‌ در یک کودتا، آنگ سان سوچی و شمار دیگری از رهبران غیرنظامی میانمار را از قدرت برکنار و آنها را بازداشت کردند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر در بیانیه‌ای، اقدامات نظامیان در میانمار را «حمله‌ای مستقیم به گذار آن کشور به دموکراسی و حاکمیت قانون» خوانده است.

واشنگتن همچنین یک توافق تجاری با میانمار را به حالت تعلیق در آورد و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نیز خواستار یک جبهه متحد جهانی برای تحت فشار گذاشتن نظامیان میانمار شده است.

معترضان غیرمسلح روزانه علیه مقامات نظامی میانمار تظاهرات کرده اند و با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده اند. نیروهای امنیتی از گلوله های واقعی علیه معترضان استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG