لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

رویترز: بعد از تماس با مقام‌های آمریکا، قطر به دنبال کاهش تنش بین ایران و آمریکا و بازگشت طرفین به برجام است


محمد بن عبدالرحمان آل ثانی‌ وزیر خارجه قطر‌
محمد بن عبدالرحمان آل ثانی‌ وزیر خارجه قطر‌

رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی قطر گزارش داد که آن کشور بعد از تماس‌هایی با مقامات آمریکا، به دنبال کاهش تنش در منطقه و کمک به بازگرداندن طرفین به توافق هسته‌ای است.

بنا به گزارش روز چهارشنبه ۲۲ بهمن خبرگزاری دولتی قطر، محمد بن عبدالرحمان آل ثانی‌، وزیر خارجه قطر‌، گفت: «کشور قطر در حال تلاش برای کاهش تنش از طریق یک فرآیند سیاسی و دیپلماتیک برای بازگشت به توافق هسته‌ای است.»

خبرگزاری رویترز در گزارش خود نوشت، این اظهارات وزیر خارجه قطر بعد از تماس‌های جداگانه رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی‌ بیان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، واشنگتن را در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج کرد و تحریم هایی را که تحت آن توافق برداشته شده بود، دوباره برگرداند. دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قابل توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۱ بهمن گفت که هرچند به باور او جمهوری اسلامی از مسیر بازگشت به تعهدات برجام دور است، اما راه دیپلماسی اقتضا می‌کند که ایران به تعهدات خود پایبند باشد و به اجرای آنها بازگردد.

XS
SM
MD
LG