لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۹

نجیب رزاق، نخست‌وزیر سابق مالزی، در پرونده فساد مالی مجرم شناخته شد


نجیب زراق، نخست وزیر سابق مالزی
نجیب زراق، نخست وزیر سابق مالزی

نجیب رزاق، نخست وزیر سابق مالزی، روز سه‌شنبه ۷ مرداد، در پرونده مربوط به فساد مالی چند میلیارد دلاری یک صندوق سرمایه‌گذاری دولتی مالزی، مجرم شناخته شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، قاضی محمد نازلان غزالی درباره حکم نجیب رزاق گفت که متهم را در تمامی هفت فقره جرم اختلاس مطرح شده گناهکار شناخته و او را به تحمل احکام طولانی مدت زندان برای هر یک موارد اتهامی محکوم کرده است. هرچند بنا بر قانون تجمیع احکام او تنها باید ۱۲ سال در زندان بماند.

نجیب رزاق ۶۷ ساله همچنین با جریمه‌های مالی سنگین برای هر یک از ۷ مورد اتهامی خود روبرو است. او در عین حال اعلام کرده است که تا آخرین نفس مبارزه خواهد کرد. نخست وزیر سابق مالزی مدعی شده که پرونده علیه او سیاسی است.

او همچنین روز دوشنبه در صفحه فیسبوک خود نوشته بود که اگر گناهکار شناخته شود، درخواست تجدیدنظر خواهد کرد و این انتظار را دارد که اگر تبرئه شود، دادستان‌ها درخواست تجدیدنظر دهند.

نخست وزیر پیشین مالزی در سال ۲۰۱۸ در حالی که تنها پنج ماه از روی کار آمدن دولت جدید مالزی در ائتلاف با حزب نجیب رزاق می‌گذشت، در رابطه با پرونده فساد مالی «صندوق توسعه مالزی واحد»، موسوم به پرونده «۱ام‌دی‌بی» (به انگلیسی: 1MDB)، بازداشت شد.

کمیسیون ضد فساد مالزی در آن زمان گزارش داده بود که مبلغ ۶۲۸ میلیون دلار مربوط به صندوق دولتی توسعه مالزی در حساب شخصی رزاق وجود داشت. همچنین هیئت دولتی تحقیق مالزی پیشتر او را به اتهام اختلاس و پولشویی تفهیم اتهام کرده بود.

آقای رزاق تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ نخست وزیر بود و بعد با شکست در انتخابات، روند رسیدگی به اتهامات او شدت یافت.

پیشتر وزارت دادگستری ایالات متحده نیز گفته بود که بیش از چهار میلیارد دلار از صندوق مذکور به غارت رفته است، که بخشی از آن از حساب‌های بانکی نجیب رزاق سر در آورده است.

XS
SM
MD
LG