لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۹

اظهارات مکرون درباره احتمال ورود موج جدید پناهجویان افغان به فرانسه واکنش‌هایی را برانگیخت


سخنان تلویزیونی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، درباره سقوط دولت افغانستان، دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت)
سخنان تلویزیونی امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، درباره سقوط دولت افغانستان، دوشنبه ۲۵ مرداد (۱۶ اوت)

رئیس جمهوری فرانسه در پی تاکید بر لزوم آمادگی فرانسه برای حفاظت از خود در برابر موج احتمالی پناه‌جویان افغانستانی، به دلجویی از جناح راست افراطی متهم شد. یکی از منتقدان او، نجات فالو بلقاسم، یک سخنگو و وزیر سابق دولت است که در واکنش به اظهارات امانوئل مکرون پرسید چرا چنین سخنانی بیان می‌شود.

امانوئل مکرون روز دوشنبه ۲۵ مرداد گفت فرانسه و اروپا باید به افغانستانی‌هایی که از تسخیر افغانستان توسط طالبان در معرض بیشترین تهدیدها قرار دارند، کمک کند. وی افزود، رسیدگی به کسانی که از طالبان فرار می‌کنند به تلاش سازمان‌یافته و عادلانه بین‌المللی نیاز دارد و اروپا نمی‌تواند به تنهایی با عواقب موقعیت کنونی روبرو شود.

به گزارش روزنامه گاردین، امانوئل مکرون در سخنان تلویزیونی که چند ساعت بعد از پخش تصاویر افغانستانی‌های مستاصل در فرودگاه بین‌المللی کابل ایراد شد، گفت فرانسه افغانستانی‌هایی را که به نیروهای فرانسه و اتحادیه اروپا کمک کرده‌اند تنها نخواهد گذاشت.

وی گفت که این «وظیفه و مایه کرامت» فرانسه است که از کسانی که به نیروها و نمایندگی‌های فرانسه در افغانستان کمک کرده‌اند، محافظت کند. فرانسه بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ در افغانستان نیروی نظامی داشت.

مکرون گفت که با آمریکا برای خارج کردن «بسیاری از افغانستانی‌ها، شامل مدافعان حقوق بشر، هنرمندان، روزنامه‌نگاران، و فعالان سیاسی» همکاری می‌کند.

وی گفت: «ما به آنها کمک می‌کنیم. چون این مایه افتخار فرانسه است که در کنار کسانی که با ما اشتراک ارزش دارند، تا جای ممکن بایستیم.»

وزیران خارجه اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۶ مرداد جلسه‌ای ویژه درباره سقوط دولت افغانستان و روی کار آمدن طالبان داشتند. یونان خواستار آن شده است که این مسئله در جلسه‌ای با حضور وزیران کشور اعضای اتحادیه اروپا نیز در روز چهارشنبه بررسی شود.

XS
SM
MD
LG