لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

وزیر ارشد کابینه بریتانیا هشدار داد که دستور ماندن مردم در خانه‌ ممکن است تمدید شود


زنی با ماسک صورت در خیابان آکسفورد لندن، روزی که دستور محدودیت‌های جدیدی خانه‌نشینی در بریتانیا اعلام شد - ۱ نوامبر ۲۰۲۰
زنی با ماسک صورت در خیابان آکسفورد لندن، روزی که دستور محدودیت‌های جدیدی خانه‌نشینی در بریتانیا اعلام شد - ۱ نوامبر ۲۰۲۰

یک عضو ارشد کابینه بریتانیا روز یکشنبه ۱۱ آبان هشدار داد، ممکن است دستور تعطیلی یک ماهه بریتانیا و ماندن مردم در خانه‌های‌شان که توسط بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، به منظور مهار کردن موج دوم همه‌گیری کووید۱۹ اعلام شده است، یک ماه دیگر نیز تمدید شود.

به گزارش رویترز، آقای جانسون، پس از مدت‌ها خودداری از صدور چنین دستوری، سرانجام روز شنبه اعلام کرد که محدودیت‌های جدید در سراسر بریتانیا، از بعد از نیمه شب چهارشنبه، یعنی در نخستین ساعات بامداد پنجشنبه ۱۵ آبان، آغاز می شود و تا ۱۲ آذر ادامه خواهد داشت.

بریتانیا که بیشترین آمار رسمی مرگ و میر ناشی از کووید۱۹ را در اروپا دارد، روزانه با شناسایی بیش از ۲۰ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، و دانشمندان هشدار داده‌اند که این تعداد در زمستان، در بدترین شرایط تصور شده، ممکن است حتی به ۸۰ هزار نفر در روز برسد.

مایکل گُوو، وزیر ارشد کابینه بریتانیا، در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است دستور خانه‌نشینی تا بعد از اوایل ماه دسامبر تمدید شود، گفت: «بله.»

بریتانیا تا کنون بیش از ۴۶ هزار مورد تلفات ناشی از کووید۱۹ - یعنی کسانی که طی مدت ۲۸ روز پس از مثبت شدن تست کرونا درگذشته‌اند - را گزارش داده است. هرچند در مقیاس وسیع‌تر، و با احتساب متوفیانی که در گواهی فوت علت مرگ آنها کووید۱۹ ذکر شده، ولی تست کرونا نداده‌ بودند، این رقم به حدود ۵۹ هزار نفر می‌رسد.

آقای گوو گفت: «می توانیم با اطمینان بگوییم که اگر الان اقدامی انجام ندهیم، [خدمات درمانی] تحت فشاری قرار خواهند گرفت که هیچکدام از ما توان برطرف کردن آن را نخواهیم داشت.»

XS
SM
MD
LG