لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

بر‌هم خوردن برنامه انتقال اردوگاه، جان ۹۰۰ پناهجوی بی سرپناه در بوسنی را به خطر انداخته است


مهاجران از زمان آتش سوزی بزرگی که اردوگاه آنها در شمال بوسنی را نابود کرد، در هوای سرد زمستان بی سرپناه مانده‌اند - ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰
مهاجران از زمان آتش سوزی بزرگی که اردوگاه آنها در شمال بوسنی را نابود کرد، در هوای سرد زمستان بی سرپناه مانده‌اند - ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سازمانهای بشردوستانه از مقامات بوسنی خواسته‌اند تا اختلافات خود را برطرف کرده و برای صدها مهاجر، پناهنده، و پناه‌جو که در هوای سرد زمستان خانه و سرپناهی ندارند، سریعا سرپناه تامین کنند.

حدود ۹۰۰ مهاجر بیش از یک هفته است که در نزدیکی محل اردوگاه چادری اضطراری سابق لیپا، در شمال بوسنی، سرگردان هستند. آنها از زمان آتش‌سوزی بزرگ در این اردوگاه که محل سکونت آنها بود، اکنون در شرایط سختی بسر می برند و سعی دارند در سرمای هوا و یخبندان دوام بیاورند.

راوینا شامداسانی، سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل متحد به صدای آمریکا گفت که برنامه های انتقال ساکنان اردوگاه سابق به یک مرکز موقتی لغو شده است. خانم شمداسانی علت آن را اعتراض ساکنان منطقه ای که مهاجران قرار بود به آنجا منتقل شوند، عنوان کرد.

خانم شامداسانی گفت: «این بن بست همچنان ادامه دارد. این افراد در فضای باز بدون سرپناه مناسب در شرایط یخبندان باقی مانده‌اند. در نتیجه ما از مقامات می خواهیم از حفاظت این افراد اطمینان حاصل کرده، و برای آنها پناهگاه مناسب و شرایط زندگی مطابق با تعهدات حقوق بشر دولت بوسنی و هرزگوین فراهم کنند.»

سازمانهای بشردوستانه از این بیم دارند که بن بست کنونی و سخنان و شعارهای خصمانه، منجر به افزایش بیگانه‌هراسی در منطقه شود.

خانم شامداسانی ساکنان اردوگاه سابق را گروهی از مردم آفریقا، خاورمیانه، و آسیا توصیف کرد و گفت برخی از آنها پناهنده شناخته شده‌اند، گروه دیگر را مهاجران غیرقانونی تشکیل می دهند، و تعدادی نیز به دنبال پناهندگی هستند.

سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل ادامه داد: «ولی در نهایت همه اینها انسان هستند، انسانهایی که نقشه ماندن در بوسنی و هرزگوین را دارند و یا برای رفتن به کشورهای اروپایی دیگر از این کشور می گذرند. در هر صورت آنها در حال حاضر در خاک بوسنی و هرزگوین هستند. بنابر این دولت موظف است اطمینان حاصل کند که آنها از سرپناه مناسب برخوردار هستند و حقوق بشر آنها محفوظ است.»

سازمان‌های امدادگر می‌گویند برای پایان دادن به بن‌بست بین مقامات و ساکنان محلی، و کاهش درد و رنج صدها نفر که تا کنون بیش از اندازه مصیبت کشیده‌اند، اقدامات سریع لازم است.

XS
SM
MD
LG