لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

سازمان ملل واکنش رهبران لبنان به درخواست آمریکا و کشورهای غربی برای مبارزه با فساد را «ناامیدکننده» می‌داند


Man walks by damaged buildings, in the aftermath of a massive explosion, in Beirut
Man walks by damaged buildings, in the aftermath of a massive explosion, in Beirut

یک مقام ارشد سازمان ملل پاسخ رهبران سیاسی آن کشور به هشدارهای مقامات غربی و درخواست آنها برای اصلاحات را «ناامیدکننده» خوانده ‌است.

به گزارش رویترز، یان کوبیس، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد در امور لبنان، روز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه، از دیدار با رهبران سیاسی لبنان خبر داد و افزود: «هشدارهای مقامات غربی مبنی بر لزوم انجام اصلاحات در لبنان با واکنش‌های ناامیدکننده‌ای از سوی رهبران سیاسی آن کشور روبرو شده است.»

مقامات ایالات متحده و فرانسه که پس از انفجار مهیب روز ۴ اوت در بیروت به نمایندگی از «گروه حمایت بین‌الملی» - متشکل از کشورهای یادشده به همراه بریتانیا و سازمان ملل - از آن شهر دیدار کردند، تاکید کردند که اگر رهبران لبنان با معضل فساد و سوءمدیریت برخورد نکنندِ اعطای کمک‌های مالی را ادامه نخواهد داد.

بنابر این گزارش، کابینه موقت لبنان وضعیت اضطراری در بیروت را تا ۱۸ سپتامبر تمدید کرده است.

تحلیلگران تخمین می زنند پس از انفجار در بندر بیروت که منجر به از بین رفتن یک شریان تجاری اصلی در لبنان شده است، نیازهای تأمین مالی خارجی این کشور از ۲۴ میلیارد دلار به بیش از ۳۰ میلیارد دلار افزایش یافته است.

وقوع یک انفجار شدید روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد بیروت پایتخت لبنان را به لرزه درآورد. تصاویر این انفجار در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که بعد از دود یک آتش‌سوزی بزرگ، ناگهان یک انفجار بزرگ روی می‌دهد که موج انفجار آن تا چند کیلومتر ادامه می‌یابد.

به دنبال وقوع این انفجار پرزیدنت ترامپ با شرکت در یک کنفرانس مجازی بین‌المللی در مورد لبنان، تاکید کرد که ایالات متحده آماده و مایل به امدادرسانی برای کمک به مردم لبنان در بهبودی یافتن از این وضعیت است. پرزیدنت ترامپ همچنین از دولت لبنان خواست که تحقیقات کامل و شفافی را انجام دهد و اعلام کرد که ایالات متحده آماده است تا به انجام چنین تحقیقاتی کمک کند.

XS
SM
MD
LG