لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

لبنانی‌ها با فقر و سیاستمداران‌شان بر سر اصلاحات صندوق بین‌المللی پول در کشاکش هستند


یکی از تجمعات مخالفان حزب الله لبنان و نفوذ ایران در بیروت.
یکی از تجمعات مخالفان حزب الله لبنان و نفوذ ایران در بیروت.

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ لبنانی ها با گرسنگی و فقر شدید دست و پنجه نرم می کنند و رهبران سیاسی شان با «صندوق بین المللی پول»، بر سر اصلاحات لازم برای دریافت ۱۰ میلیارد دلار وام بلاعوض در راستای سر و سامان دادن به اقتصاد در سراشیبی لبنان، در کشاکش هستند.

قیمت نان در لبنان برای اولین بار طی هشت سال افزایش پیدا کرده است.

تحلیلگران و یک رهبر مذهبی برجسته می گویند این تازه ترین نشانه از وضعیت خارج از کنترل بحران مالی این کشور مدیترانه ای است.

به گفته کارشناسان دست کم ۵۰ درصد جمعیت لبنان به زیر خط فقر سقوط کرده و این رقم با توجه به سقوط واحد پول لبنان، تورم و بیکاری ممکن است تا پایان سال میلاد به ۷۵ درصد برسد. پوند لبنان از ماه اکتبر ۸۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

میشل عون، رئیس جمهور لبنان، گفته یک حسابرسی جزایی از بانک مرکزی برای مبارزه با فساد ضروری است.

ایالات متحده بزرگترین تامین کننده منابع مالی «صندوق بین المللی پول» است. واشنگتن می خواهد هر گونه کمک بلاعوض مشروط به تقلیل جایگاه حزب الله، گروه شیعه مورد حمایت ایران، در دولت و مجلس لبنان باشد. آمریکا حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی می داند.

پطرس راعی، رهبر مقتدر کاتولیک های لبنان، رهبران سیاسی لبنان را برای سوق دادن آن کشور به ویرانی اقتصادی و قحطی بالقوه محکوم کرده است.

مروان معاشر، وزیر خارجه پیشین اردن، هشدار می دهد که نیروهای سیاسی اصلاحات ناگزیر را به تعویق می اندازند: «آن ها نمی توانند به این وضعیت چون گذشته ادامه دهند. جامعه بین المللی مسئولیت دارد به لبنان کمک کند. اما لبنانی ها خودشان بزرگترین مسئولیت را برعهده دارند. آن ها نه تنها از کشورشان بلکه از تنوع سیاسی در منطقه حفاظت می کنند. امیدوارم نیروهای سیاسی پیش از این که خیلی دیر شود بیدار شوند.»

XS
SM
MD
LG