لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۰

بیانیه مشترک آمریکا و متحدان اروپایی: انتخابات آینده سوریه «عادلانه و آزاد» نیست 


از راست وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بریتانیا
از راست وزرای خارجه آمریکا، فرانسه، ایتالیا، آلمان و بریتانیا

وزرای خارجه ایالات متحده و چهار متحد اروپایی در بیانیه‌ای به مناسبت دهمین سالگرد آغاز جنگ داخلی سوریه، ضرورت پرداختن به یک راه‌حل سیاسی را مقدم بر برگزاری یک انتخابات غیرآزاد و ناعادلانه دانستند.

وزرای خارجه ایالات متحده، فرانسه، آلمان، انگلیس و ایتالیا در بیانیه مشترک دوشنبه شب ۲۵ اسفند تاکید کردند که «انتخابات ریاست جمهوری امسال در سوریه نه آزاد است و نه عادلانه». آنها یادآور شدند چنین انتخاباتی، «نباید به عادی‌سازی روابط کشورها با حکومت اسد منجر شود.»

در حالیکه تاکنون تلاش‌ها برای دستیابی به یک صلح در سوریه ناکام بوده، بشار اسد قصد دارد یک انتخابات ریاست جمهوری دیگر در این کشور برگزار کند. آخرین انتخابات در سوریه سال ۲۰۱۴ برگزار شد.

در بخشی از این بیانیه پنج وزیر خارجه کشورهای غربی آمده است: هر راه‌حل سیاسی نیاز به مشارکت همه سوری‌ها از جمله افراد آواره و همچنین مقیم خارج از کشور دارد تا همه صداها شنیده شود.

آمریکا و چهار متحد اروپایی همچنین یادآور شدند: لازم است که رژیم و حامیان آن به طور جدی در یک راه‌حل سیاسی شرکت کنند و اجازه دهند که کمک های انساندوستانه به جوامع مورد نیاز برسد.

ده سال پیش، در ادامه اعتراضات موسوم به «بهار عربی»، مخالفان اسد به خیابان‌ها ریختند اما با سرکوب شدید دولت مواجه شدند. دخالت برخی دیگر کشورها و حمایت از گروه‌های درگیر، زمینه ساز جنگ داخلی در این کشور شد. کمی بعد اعلام حضور داعش در عراق و سوریه، موضوع سوریه را بغرنج تر کرد. در چهار سال اخیر، روسیه و جمهوری اسلامی ایران با حضور نظامی در سوریه، ضمن سرکوب مخالفان اسد، از او برای ادامه حضور در قدرت حمایت کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بیش از نیم میلیون نفر در جنگ سوریه جان خود را از دست دادند و چندین میلیون نفر از خانه و زندگی خود آواره شدند.

لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل روز دوشنبه ۲۵ اسفند با صدور پیامی گفت: برای ۱۰ سال، مردم سوریه شرایطی غیرانسانی، درد و رنجی غیرقابل تحمل را گذرانده‌اند. حالا زمان برای اتحاد و پیشبرد راه‌حلی سیاسی برای مردم سوریه و برخورداری از آینده‌ای امیدوارانه، باثبات و امن که مستحق آن هستند، فرا رسیده است.

XS
SM
MD
LG