لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

رسانه‌ها: اسرائیل در سازمان ملل از گروه تروریستی حزب الله شکایت کرد


Members of the United Nations Security Council, with visiting German Foreign Minister Heiko Maas, convene a meeting on the nuclear non-proliferation treaty, Wednesday, Feb. 26, 2020, at U.N. headquarters. (AP Photo/Bebeto Matthews)
Members of the United Nations Security Council, with visiting German Foreign Minister Heiko Maas, convene a meeting on the nuclear non-proliferation treaty, Wednesday, Feb. 26, 2020, at U.N. headquarters. (AP Photo/Bebeto Matthews)

رسانه‌های اسرائیل گزارش دادند که این کشور در شورای امنیت سازمان ملل از گروه تروریستی حزب‌الله شکایت کرده است.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، گیلاد (گلعاد) اردان سفیر جدید اسرائیل در سازمان ملل، روز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه شکایتی رسمی را درباره حادثه‌ای که در امتداد مرز لبنان در ماه گذشته رخ داده بود، به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داد. ارتش اسرائیل می‌گوید که در پی وقوع این حادثه یک حمله گروه تروریستی حزب الله را خنثی کرده است.

سفیر اسرائیل در این شکایت گفت که «تجاوزات تروریستی» حزب‌الله لبنان نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است و می‌تواند به فاجعه و ویرانی در لبنان منجر شود.

در تصویری که به تازگی توسط سفیر اسرائیل به شورای امنیت تحویل داده شده و روز دوشنبه در دسترس همگان قرار گرفته است،‌ پنج تروریست دیده می‌شوند که در حال عبور از منطقه کوه دوو از طریق خط آبی (مرز دو کشور) هستند. این حمله توسط ارتش اسرائیل خنثی شد و تلفاتی در پی نداشت.

گیلاد اردان درباره نیروهای حافظ صلح سازمان ملل مستقر در لبنان (یونیفل) گفت که نقش این نیروها جلوگیری از این‌گونه اقدامات و جلوگیری از تبدیل جنوب لبنان به پایگاه تروریستی حزب الله است و افزود: «چنان‌چه یونیفل نمی‌تواند این ماموریت را اجرا کند، باید در ماهیت وجودی‌اش تردید کرد.»

قرار است شورای امنیت اوایل شهریور فعالیت یونیفل را تمدید کند. اسرائیل و ایالات متحده تلاش دارند تا اصلاحات لازم را برای اثربخشی بیشتر این گروه در مناطقی که حزب الله فعالیت می‌کند، انجام دهند.

ایالات متحده آمریکا بارها ضمن تاکید بر حق اسرائیل در دفاع از خود، هرگونه تهدید علیه آن کشور، چه از سوی رژیم جمهوری اسلامی و چه از سوی نیروهای نیابتی آن، را محکوم کرده است.

در یکی از تازه‌ترین موارد، مقامات و نهادهای دولت آمریکا اظهارات یهودستیزانه اخیر رهبر جمهوری اسلامی علیه اسرائیل را به شدت محکوم کرده و گفته‌اند که آمریکا در کنار اسرائیل می‌ایستد. مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه، و شورای امنیت ملی کاخ سفید هم پیشتر اظهارات یهودستیزانه رهبر جمهوری اسلامی را محکوم کردند.

XS
SM
MD
LG