لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۱

استقبال کشورهای منطقه از اعلام خبر توافق امارات و اسرائيل برای عادی‌سازی روابط دیپلماتیک


از راست محمد بن زاید، بنیامین نتانیاهو، و عبدالفتاح السیسی
از راست محمد بن زاید، بنیامین نتانیاهو، و عبدالفتاح السیسی

اعلام پرزیدنت ترامپ مبنی بر توافق امارات و اسرائيل برای برقراری روابط دیپلماتیک کامل، با واکنش‌های مثبتی در منطقه رو‌به‌رو شده است.

بنیامین نتانیاهو، روز پنجشنبه در توئیتی با انتشار پرچم اسرائيل، در پیامی کوتاه این روز را روزی تاریخی خواند.

آقای نتانیاهوهمچنین پنجشنبه شب گفت که «صلح کامل ‌‌و رسمی» با‌‌ امارات منجر به همکاری و «آینده‌ای عالی» برای هر دو کشور می‌شود.

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، روز پنجشنبه ۲۳ مرداد در توئیتی گفت که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، و دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا، صحبت کرده و برای متوقف کردن بیشتر ضمیمه کردن اراضی فلسطینی از سوی اسرائيل توافق شده است. او گفت، امارات و اسرائيل همچنین توافق کردند که برای ایجاد نقشه راهی به منظور برقراری روابط کامل دیپلماتیک، همکاری کنند.

در ادامه واکنش ها به خبر توافق امارات و اسرائيل برای برقراری روابط دیپلماتیک با میانجی گری آمریکا، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز با انتشار توئیتی آن را خبری بسیار خوب خواند.

در خاورمیانه، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر نیز با استقبال از این خبر توافق گفت که تلاش های کسانی که مسئول توافق هستند برای ایجاد رفاه و ثبات در منطقه خاورمیانه را ارزشمند می داند.

وزارت خارجه بحرین نیز در بیانیه ای که پنجشنبه شب صادر کرد، از تصمیم امارات و اسرائیل برای عادی سازی روابط دیپلماتیک دو کشور استقبال کرد.

از سوی دیگر در ادامه واکنش‌ها به توافق امارات و اسرائیل برای برقراری روابط کامل دیپلماتیک، یک سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت او از هرگونه ابتکار عملی که صلح و‌ امنیت را به منطقه خاورمیانه بیاورد، استقبال می کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۳ مرداد گفت امارات متحده عربی و اسرائیل موافقت کرده‌اند که روابط کامل دیپلماتیک برقرار کنند.

پرزیدنت ترامپ این رویداد را «لحظه‌ای به واقع تاریخی» خواند. او به خبرنگاران گفت: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

در بیانیه مشترکی که در همین رابطه منتشر شد، آمده است: «‌نخست وزیر نتانیاهو و ولیعهد شیخ محمد بن زاید آل نهیان مراتب قدردانی عمیق خود را نسبت به پرزیدنت ترامپ به خاطر تعهد او نسبت به صلح در منطقه و رویکرد عمل‌گرایانه و منحصر‌به‌فرد او برای دستیابی به این مهم، ابراز می‌دارند.»

XS
SM
MD
LG