لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

جزئیات تازه‌ای از آلودگی نفتی در سواحل مدیترانه؛ اسرائیل می‌گوید ایران مرتکب «تروریسم زیست محیطی» شده است


یک سرباز اسرائیلی در حال کمک کردن برای پاکسازی ساحل از آلودگی نفتی
یک سرباز اسرائیلی در حال کمک کردن برای پاکسازی ساحل از آلودگی نفتی

اسرائيل می‌گوید که جمهوری اسلامی در آلودگی نفتی اخیر دریای مدیترانه و سواحل اسرائیل دست داشته است.

به گزارش جروزالم پست، گیلا گملیل، وزیر حفاظت از محیط زیست اسرائيل، روز چهارشنبه گفت که ایران «با آلوده کردن عامدانه دریای مدیترانه و سواحل اسرائیل» مرتکب «تروریسم زیست محیطی» شده است.

وی گفت که تحقیقات اسرائيل نشان می‌دهد یک کشتی لیبیایی حامل محصولات نفتی ایران به سوریه، عامل آلودگی نفتی اخیر در دریای مدیترانه بوده است. وی گفت که این کشتی پس از خاموش کردن سامانه‌های ناوبری و موقعیت‌یاب خود در روزهای اول یا دوم فوریه، تقریبا برای مدت یک روز در دریای مدیترانه در فاصله حدود ۷۰ کیلومتری سواحل اسرائیل توقف کرد و مقادیر زیادی نفت خام را به دریا ریخت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی نوشته است که این لکه‌های نفتی در بیش از ۹۰ درصد از ۱۹۵ کیلومتر خط ساحلی اسرائیل در مدیترانه ظاهر شده و ممنوعیت فروش محصولات دریایی از مدیترانه را به همراه داشته است.

بر اثر این آلودگی که از ماه فوریه گزارش شده است، شمار زیادی از پرندگان، ماهیان، لاک‌پشت‌ها، و آبزیان دیگر منطقه تلف شده‌اند. مقامات اسرائیل این رویداد را بزرگ‌ترین فاجعه زیست‌محیطی این کشور در سال‌های اخیر خوانده‌اند.

مقام‌های وزارت محیط زیست اسرائیل می‌گویند کشتی یاد شده حامل قیر قاچاق بوده و از خلیج فارس به مقصد سوریه حرکت می‌کرد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران هنوز به این اتهامات مقامات اسرائیلی واکنشی نشان نداده‌اند. اما برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌های وابسته به حکومت ایران این ادعا را «اتهام زنی» نامیده‌اند.

XS
SM
MD
LG