لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

هشدار سفیر اسرائيل در سازمان ملل: ایران موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را آزمایش کرده است


آزمایش موشکی ایران در ژانویه ۲۰۲۱
آزمایش موشکی ایران در ژانویه ۲۰۲۱

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا و سازمان ملل متحد، نسبت به آزمایش موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای توسط ایران هشدار داد.

روزنامه اسرائيلی هیوم، روز جمعه ۲۰ فروردین همزمان با ادامه مذاکرات ایران و قدرت های جهانی بر سر احیای برجام در وین، این خبر را منتشر کرد.

هیوم نوشته است که گیلاد اردان نامه خود را به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نوشته است. گوترش پیشتر حمایت خود را از برجام اعلام کرده است.

اردان در نامه خود هشدار داده است که مطابق برجام، آزمایش های موشکی ماه های اخیر سپاه پاسداران در ایران ممنوع بوده است. وی خواستار محکومیت جهانی آن آزمایش‌ها شد.

به نوشته سایت خبری اسرائیلی آی۲۴ آزمایش موشکی ماه ژانویه ایران شامل پرتاب موشک های سجیل و قدر بوده است که می توانند ۶۵۰ کیلوگرم کلاهک جنگی را تا ۲۰۰۰ کیلومتر حمل کنند.

به نوشته هیوم، اردان هشدار داده است که این پیشرفت نشان‌دهنده پیوند میان برنامه فضایی و موشکی ایران است.

در جریان نشست های وین، ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم گفتگو کرده اند. این نشست ها برای بررسی بازگشت احتمالی آمریکا به برجام و اجرای تعهدات طرف های برجام برگزار می شود.

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید بهترین مسیر برای بازداشتن ایران از تولید سلاح هسته ای، دیپلماسی است.

رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، پیشتر در مصاحبه ای گفته است پس از آن که ایران به تعهدات توافق هسته ای ادامه دهد، آن وقت دولت آمریکا برای رسیدن به یک توافق «قوی تر و طولانی مدت تر» که با منافع اصلی آمریکا مطابقت داشته باشد، کار می کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز روز سه شنبه ۱۷ فروردین گفته بود که تطابق یافتن با تعهدات برجام، یک گام «لازم اما ناکافی» است. او گفت با استفاده از توافق اصلی برجام، آمریکا می خواهد روی یک توافق «طولانی‌تر و قوی‌تر» کار کند.

ند پرایس گفت، آمریکا درباره فعالیت های ایران در منطقه که شامل حمایت از تروریسم، برنامه موشک های بالیستیک، و حمایت از گروه های نیابتی‌اش می شود، نگرانی های عمیق دارد و همه اینها مسائلی است که آمریکا سعی دارد به همراه متحدان و شرکای خود، محدود کند.

XS
SM
MD
LG