لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۲

وزیر دفاع اسرائیل خواستار اعمال فشارهای بین‌المللی برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران شد


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

وزیر دفاع اسرائیل در یک نشست خبری با اشاره به این که صلح با کشورهای عربی در منطقه راهبرد آن کشور برای مقابله با رژیم ایران را تقویت کرده است، خواهان اعمال فشارهای بین‌المللی بر جمهوری اسلامی شد.

به گزارش تارنمای «تایمز اسرائیل»، بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، روز یکشنبه ۱۳ مهرماه در جریان یک نشست خبری مجازی با خبرنگاران چند رسانه عربی، با اشاره به تلاش‌های رژیم جمهوری اسلامی برای بر هم زدن ‌ثباتی در منطقه و تضعیف تلاش‌ها برای دستیابی به صلح خواستار انجام تلاش‌های بین‌المللی در این زمینه شد.

وزیر دفاع اسرائیل درباره روابط جدید کشورهای عربی با اسرائیل گفت: «ما ابزارهای راهبردی برای مقابله با ایران را در اختیار داریم. ما از آنها قوی‌تر هستیم. همکاری‌های ما [با کشورهای عربی] راهبرد‌ها و گزینه‌های جدیدی را به ما داده است و ایرانی‌ها نیز آن را درک کرده‌اند. صلح، بهترین راهبرد برای ثبات منطقه‌ای است.»

گانتز همچنین با اشاره به لبنان و گروه حزب الله، از کشورهای عربی خواست که با گروه‌های تروریستی فعال در خاک‌شان مقابله کنند. وی افزود: «من می‌خواهم کشورها [در قبال اقدامات‌شان]‌ پاسخگو باشند. لبنان نمی‌تواند به حزب الله اجازه دهد که از داخل آن کشور علیه اسرائیل عملیات انجام دهد و بعد بگوید: ببخشید، کار ما نیست.»

آقای گانتز تاکید کرد: «هر کشوری که با این نوع تهدیدات روبرو است باید بتواند علیه تهدید مستقیم شبه نظامیان [عامل آن تهدیدها]، و نیز علیه دولت [کشوری] که میزبان آن گروه شبه‌نظامی است، اقدام کند.»

در روزهای گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، از تصمیم دولت اسرائیل و لبنان برای مذاکره در مورد حدود و مرز دریایی میان دو کشور استقبال کرده و آن را نتیجه چندین سال تلاش دیپلماتیک و میانجی‌گری آمریکا در این زمینه دانسته بود.

به دنبال توافق صلح تاریخی میان اسرائیل و امارات متحده عربی که ماه گذشته با ابتکار و میانجی‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز جمعه ۲۱ شهریور در یک پیام در توئیتر از یک دستاتورد تاریخی دیگر خبر داد و گفت که اسرائیل و پادشاهی بحرین بر سر یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌اند.

پرزیدنت ترامپ در زمان اعلام خبر توافق اسرائیل و امارات متحده گفته بود: ‌«اکنون که یخ [رابطه] شکسته شده است من انتظار دارم که کشورهای عرب و مسلمان بیشتری راه امارات متحده عربی را دنبال کنند.»

XS
SM
MD
LG