لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

نتانیاهو تا نیمه‌شب سه شنبه فرصت دارد دولت جدید اسرائيل را تشکیل دهد


بنیامین نتانیاهو پس از چهارمین انتخابات اسرائيل - فروردین ۱۴۰۰
بنیامین نتانیاهو پس از چهارمین انتخابات اسرائيل - فروردین ۱۴۰۰

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، تا نیمه شب سه شنبه ۱۴ اردیبهشت به وقت محلی فرصت دارد که شرکای احتمالی سیاسی خود را متقاعد کند تا به او در تشکیل یک دولت جدید، ملحق شوند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد چنان‌چه نتانیاهو نتواند تا سه شنبه شب دولت ائتلافی جدیدی را تشکیل دهد، با این خطر مواجه می‌شود که رئیس جمهوری کشور وظیفه تشکیل دولت آینده اسرائيل را به رقیب سیاسی او واگذار کند.

در چنین شرایطی نتانیاهو ممکن است مجور شود برای اولین بار در ۱۲ سال گذشته حزب لیکود را به عنوان یک حزب اپوزیسیون رهبری کند.

نتانیاهو از زمان برگزاری چهارمین انتخابات پارلمانی در اسرائيل که طی مدت تنها دو سال برگزار شد، نتوانسته است یک اکثریت را در پارلمان کسب کند. این عدم موفقیت به رغم جلسات متعدد با بسیاری از رقبایش بوده است. آسوشیتدپرس می نویسد نتانیاهو برای کسب اکثریت، حتی با یک حزب کوچک اسلامی عرب نیز تماس گرفت.

شبکه سی.ان.ان نیز می نویسد که یکی از چهره‌های اصلی که نتانیاهو لازم دارد برای تشکیل دولت جدید جذب کند، نفتالی بنت، وزیر دفاع سابق اسرائيل، از حزب دست راستی «یامینا» است.

با این حال، به نوشته آسوشیتدپرس، ناتوانی نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید در ضرب الاجل تعیین شده ممکن است موجب خروج فوری او از دفتر نخست وزیری نشود؛ چرا که رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائيل، ممکن است دو هفته دیگر به او فرصت دهد.

ریولین اما ممکن است از روی ناچاری و یا در گامی نهایی، این مسئله را مستقیم به پارلمان بفرستد.

اگر مسئله تشکیل دولت به پارلمان برود، آنگاه قانون‌گذاران می توانند یکی را از بین خود به عنوان نخست وزیر انتخاب کنند. اگر همه گزینه های موجود به بن بست برسد، اسرائيل ممکن است با انتخابات دیگری در فصل پاییز مواجه شود.

XS
SM
MD
LG