لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۳

اسرائيل به هشدار وزیر خارجه فرانسه درباره خطر «آپارتاید» واکنش نشان داد


گبی اشکنازی - آرشیو
گبی اشکنازی - آرشیو

گبی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائيل، به اظهارات ژان-ایو لو دریان، همتای فرانسوی خود، که گفته بود اسرائيل ممکن است در صورت عدم تحقق «راه حل دو کشوری» به یک کشور «آپارتاید» تبدیل شود، واکنش نشان داد.

به گزارش نشریه اسرائيلی هاآرتص، اشکنازی روز پنجشنبه ۶ خرداد، سفیر فرانسه را احضار و او را مواخذه کرد. وی گفت که اظهارات ژان-ایو لو دریان «غیرقابل پذیرش» بود و واقعیت را تحریف کرد.

اشکنازی گفت: «اسرائيل یک کشور دموکراتیک و پایبند به قانون است و من به هرگونه تلاش برای به چالش کشیدن این حقیقت و اساس کشور اسرائيل قویا اعتراض می کنم.»

وزارت خارجه اسرائيل در بیانیه ای اعلام کرد که این کشور از دوستان خود انتظار دارد از بیان «اظهارات غیرمسئولانه» خودداری کنند و «عوامل افراطی و ضد اسرائيلی را تشویق نکنند.»

اشکنازی همچنین نسبت به افزایش اقدامات ضدیهودی در فرانسه ابراز نگرانی کرد و گفت انتظار دارد که رهبران فرانسه آن اقدامات را محکوم و فعالانه آنها را سرکوب کنند.

پیشتر نیز بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل، در روز چهارشنبه به اظهارات وزیر خارجه فرانسه واکنش نشان داده و آنها را «گستاخانه، نادرست، و بی‌اساس» توصیف کرده بود.

XS
SM
MD
LG